Jak Krčmář, Sportovec roku ministerstva vnitra, přiletěl s českým motýlkem

Sportovce roku (ministerstva vnitra) známe dřív než všichni ostatní. Náš král už vládne, aniž by tu byl Sportovec, Fotbalista nebo Hokejista roku. Stříbrný medailista z biatlonu z korejské olympiády Michal Krčmář se na slavnostní večer v České národní bance v Praze vypravil s motýlkem v barvách české vlajky. A na jeho křídlech si doletěl pro vítězství.

Po narážce na jeho fanouškovské srdce ve fotbalové Spartě usměvavý Michal Krčmář odpověděl: „Ale i my jsme týmový sport. Trávíme spolu jedenáct měsíců v roce. Musíme spolu vycházet, bez toho by to nešlo,“ ocenil reprezentační partu.

Druhá skončila taktéž stříbrná z poslední olympiády rychlobruslařka Martina Sáblíková. Po letech si přes prázdniny skutečně odpočinula (i od závodění na kole) a do nové sezony jde s chutí. A s jakým cílem? „Zjistit, že se mi zranění zahojila a jsem v pořádku. Pak se uvidíme i na další olympiádě,“ prohlásila.

Cenu za třetí stupínek si odnesl Aleš Suk, vrchlabský tělocvikář a první trenér Karolíny Erbanové. Rychlobruslařskou sprinterku totiž po čerstvém poranění kolene čeká už zítra operace vazů a menisku. Hodně sil do této bitvy, Kájo! Těšíme se na tvůj návrat na ledový ovál.

Podobně, ale jistě přece jen líp, dopadla v den vyhlášení bronzová olympijská biatlonistka Veronika Vítková. Při tréninku si vymkla kotník! Zpátky v akci snad bude mnohem dřív, přislíbil Jan Matouš, šéf jabloneckého střediska.

Pátý byl Adam Ondra, ten se ještě olympijskou medailí pyšnit nemůže. Premiéra ho čeká, jak všichni věříme úspěšná, až za dva roky v Tokiu. Zatím si tedy užívá střídání vyhecovaných soutěží v halách s klidným lezením v přírodě, kde je pouze sám se sebou. Ale sedák nesundá ani při nocování v bivaku ve stěně, prozradil.

Šestá příčka patří vzpěrači Jiřímu Orságovi, letos dvakrát stříbrnému na Evropě. Možná to ještě málokdo ví, ale základy své obří síly získal doma na statku. A přestože ho rodiče stále lákají k převzetí rodinného gruntu, on sám se na to moc nechystá…

Sedmá Eva Vrabcová-Nývltová pozdravila z Tenerife z plného tréninku na Newyorský maraton. Cenu ji převzal táta. Za letos dvakrát překonaný rekord a evropský bronz v maratonu si ji jistě zaslouží.

Osmý skončil Ondřej Teplý. Po juniorském titulu mistra světa získal stejné zlato i v kategorii do 23 let v olympijské třídě Finn. Prozradil, že stráví za rok na vodě až dvě stě dní a i přesto přijdou chvíle, kdy má trochu strachu z živlů. Pro soupeře to však rozhodně neplatí. Že by se za čas dočkal mistrovského hattricku? To by byla teprve sportovní (vel)ryba!

Devátý byl Jiří Lipták. Jeho manželka prý tvrdí, že někdy střílí i ze spaní. On sám to neví, občas vybuzenou nervovou soustavu řeší na noc melatoninem. Na Evropě získal v trapu bronz, svoji pátou velkou medaili.

Desítku uzavřel taktéž střelec, mladší Jakub Tomeček, pátý z mistrovství světa ve skeetu, student doktorátu kinantropologie na Masarykově univerzitě v Brně.

Titul Junior roku patří zaslouženě biatlonistce Markétě Davidové. I prázdniny trávila v plném tréninku, jediný týden volna strávila u koní.

Cenu ministra vnitra dostal také biatlonista Jaroslav Soukup, držitel dvou olympijských medailí ze Soči 2014, který letos zamířil do sportovního důchodu. A do sportovní síně slávy ministerstva vnitra byla jako dvanáctá jmenována lyžařka Šárka Strachová. „Ne, adrenalin ze sportu mi vůbec nechybí. Mám dost jiného, s pětiměsíční dcerou,“ řekla.

Vedle sportovních profíků byli ocenění i profesionální policisté a hasiči. Michal Přecechtěl, vítěz Světových hasičských her a celý reprezentační tým hasičů, který získal titul mistrů světa. Policisté vyhlásili fotbalový tým, druhý z policejního mistrovství Evropy, dále všestrannou Kláru Kalendovou, na světových hrách policie druhou v jiu-jitsu a čtvrtou ve střelbě, a Miroslava Zapletala, vítěze těchto her ve střelbě.

Stejně jako loni ozdobila slavnostní podvečer zpěvačka Marta Jandová se svým kytaristou Ondřejem Pátkem, vystoupila jihoamerická tanečnice Veronika Lálová i dětská baletní škola Cinderella. „Děkuji vám všem za reprezentaci země i resortu. Vaší zásluhou jsem strávil desítky hodin před televizí a občas mi ukápla i slza,“ ocenil sportovce náměstek ministra vnitra Vilibald Knob.

Tak ať nám jich teče hodně i v nadcházejících měsících a dalším roce.

Foto: Sport-Pics/Pavel Lebeda