Jak zástupci Olympu plavali stoletou historií

Byla to velká sláva v pražském Fóru Karlín. Přesně 19. 1. v 19.19 tu začala slavnostní ceremonie na počest sta let organizovaného plavání v Československu. A zástupci Olympu byli při tom, z aktuální sestavy si vystoupili čtyři na pódium pro ocenění a potlesk. „Poplaveme historií,“ zahlásili moderátoři na úvod. A pak tu skoro tři hodiny běžel film vzpomínek na významné a tudíž slávyhodné chvíle plavání v zemích českých a slovenských.

Michal Navrátil

 

Nejprve se vyhlašovali Plavci roku posledního, tedy 2018. Nejlepším skokanem do vody se stal, kdo jiný než náš Michal Navrátil. Mezi dálkovými plavci se stala jedničkou Alena Benešová, šestá z evropské pětky v Glasgowě, a dvojkou Matěj Kozubek, tamtéž 23. na 25 km. Později se pak dočkaly uznání i pětinásobná olympijská akvabela Soňa Bernardová nebo plavkyně rozmáchlá po mnoha tratích Jana Pechanová, za svoji trenérskou práci David Holý a Zdeněk Tobiáš.

Dostali se tak do vybrané společnosti, oceněno bylo 113 plaveckých osobností celé historie, všichni se stali členy nově zrozené síně slávy a mnozí se dočkali standing ovation.

K narozeninám popřáli nejvyšší mužové světového plavání, prezident FINA Julio Maglione a prezident evropské LEN Paolo Barelli. A osobně se tu objevila i nejúspěšnější plavkyně bývalého společného státu Martina Moravcová, majitelka úžasných 67 medailí z vrcholných světových akcí, šestinásobná nejlepší sportovkyně Slovenska.

Martina Moravcová

 

„Člověk to musí mít rád celou duší a mít za sebou silný tým,“ shrnula jednoduše předpoklady svých výsledků. A v kuloárech, místě mnoha nečekaných setkání po dlouhých letech, se pak rozpovídala i o společném zážitku, při zisku olympijské medaile v Sydney 2000 po operaci štítné žlázy ji z pozice komentátorky sledovala z tribuny její maminka Darina.

Milena Duchková, olympijská vítězka ve skocích z věže v Mexiku 1968, pak jen stručně odpověděla na to, co by si ještě přála. „Aby nás (myšleno nejmíň olympijských medailistů) bylo víc.“

Galavečer bude vysílat ČT sport v pátek 25. ledna v 19.10.

A pozici českého plavání potvrdí letos dva juniorské evropské šampionáty, v synchronizovaném plavání v Praze a v dálkovém plavání v Račicích.

David Holý (uprostřed)

 

Matěj Kozubek (vlevo)

 

Soňa Bernardová (úplně vlevo)

 

foto: Martin Malý