Jaro probouzí Stromovku. Bude nová tráva

blank

Jaro probouzí Stromovku. Bude nová tráva

Meze osychají a Stromovka se nadechuje k rozkvětu. Areál OLYMP CS MV se těší na jarní sezonu a úterní (18. 4.) zahájení letního provozu. Hlavně okolo atletického hřiště teď vládne pěkný rumraj!

 

Trávu uvnitř tartanového oválu už není vidět. Probíhá totiž kompletní rekonstrukce plochy. Poprvé od povodní v roce 2013. „Pokud nám bude počasí nakloněno, bude tu za osm týdnů zcela nový trávník,“ říká správce areálu Petr Dušek.

blank

Nejdřív útočí těžká mechanika.

Nejdřív tu pětičlenná parta expertů provádí „destrukci“, odstranění starého povrchu. Speciální fréza se zakousne do trávníku a odstraní tři až pět centimetrů svrchní části. Pak ještě odhrábne další dva centimetry a plochu zarovná. Zasype ji pískem, aby lépe vstřebávala vlhkost, poté zorá, zválcuje a oseje. Pak bude hodně na přírodě, jakou zelení plochu vymaluje.

blank

Hlavně hodně prosypat pískem…

„Rekonstrukce stojí zhruba 1,8 milionu korun. Pokud bychom sem navezli travní koberce, stálo by nás to 7 milionů, to jsme nechtěli,“ prozrazuje Tomáš Linhart, vedoucí oddělení provozu a služeb Olymp CS MV.

Na dráze se normálně trénuje, po dokončení stavebních úprav se strojově vyčistí. Hučí tu traktory, ale zrovna teď tady bez potíží (se stavbaři) polyká své úseky Nikola Bendová, dorostenecká rekordmanka a česká mistryně v běhu na 200 metrů, původem tenistka. „Nefotit, nejsem nalíčená,“ brání se.

blank

????????????????????????????????????

„Travnatá plocha uvnitř dráhy slouží hlavně atletům, ale i dalším sportovcům, pro vyklusání po měkkém. Odhodovou louku pro nářadí máme jinde, aby se neničila. Zátěžovou zkouškou projde až v srpnu při mistrovství republiky v hasičském sportu, ale to už bude vše dávno usazené,“ ukazuje ještě správce Dušek.

Hodně práce odvádí jeho pětičlenná skupina údržbářů také na antukových kurtech, sedmi volejbalových a jedenácti tenisových. „Speciálními stěrkami seškrábeme asi centimetr staré antuky, teď nám navíc v některých místech zarostla hodně mechem. Pak plochu zasypeme třemi až čtyřmi vrstvami antuky nové. Pěkně ručně, třeba šest hodin v kuse. Ten pohyb vypadá, jako když Jágr trénuje střelbu,“ směje se Dušek. Jeden kurt zabere jednomu člověku až týden poctivé roboty.

blank

Tohle je starý vnitřek atletického oválu.

Do toho se stříhají keře a větve stromů, seká trávník, upravují cestičky. „Než zvládneme za týden celý areál, můžeme s bujnou vegetací začít znovu,“ krčí rameny správce. Jak se letní sezona rozjede, přibyde i každodenní údržba sportovišť, kde se přes týden trénuje a o víkendu konají nejrůznější turnaje nebo závody.

„O zelené a červené se tu bez ustání stará šest až osm zaměstnanců. Kustodi haly (která je nyní zavřená a opravuje se jí střecha) tu mají večerní a víkendové služby,“ vysvětluje Linhart.

A s kým přichází nejvíc práce? „Asi s tenisty. Chtějí hrát až do tmy a kurt se pak nestihne pořádně upravit. Přitom jakmile přes noc zaprší, udělají se koryta a nikdo s tím nic nenadělá,“ hudruje naoko správce. Ale pak mávne rukou: „Jinak jsou naši kluci a holky hodní.“

blank

Opravuje se také střecha atletické haly.

Přitom ostraha umí být řádně nabroušená. „Jednou sem ani nechtěli pustit Tomáše Dvořáka,“ směje se Linhart. Bývalý mistr světa v desetiboji a současný šéftrenér atletů je přece Duklák, takže vlastně bránili své území správně…

Areál využívají nejen špičkoví sportovci z OLYMP CS MV, ale podle jasných pravidel objednávek i policisté a hasiči. Letos se tu chystá mistrovství republiky policie v nohejbale, volejbale nebo tenise.

„Pronajali jsme nově bufet, který zajistí občerstvení po celý den. Přidali jsme stojany na kola a spolu s TK Sparta jednáme s radnicemi Prahy 6 i 7 o zavedení linky MHD. Přece jen po náročném tréninku, anebo pro děti, odtud vede do rušnějších částí města na autobus nebo na tramvaj docela dlouhá cesta,“ dodává Linhart.

Takže vzhůru do Stromovky za sportem!

blank

Bude tu krásně, těší se vedoucí i správce.