Je to masakr! Přiznává Davidová. Biatlonový Světový pohár v Novém Městě na Moravě opět nezklamal!

Je to masakr! Přiznává Davidová. Biatlonový Světový pohár v Novém Městě na Moravě opět nezklamal!

Během čtyř dní se ve Vysočina aréně na západě Moravy protočilo během konání 7. zastávky biatlonového Světového poháru bezmála 90 tisíc bouřících návštěvníků. Zažili snad všechno. Od prosluněného pátku až po chladnou neděli i s mírným sněžením. Nic je ale nezastavilo v tom, co čeští fanoušci umí snad nejlépe ze všech. Vytvořit dechberoucí atmosféru, která hnala české závodníky za co nejlepším umístěním. Každý kopec i každá zatáčka byla obsypána mohutným davem, který jásal pokaždé, když viděl známou kombinézu s českou trikolórou. Přesně jak výstižně říká mistryně světa z roku 2021 – prostě masakr!

O mohutné divácké kulise v české mekce biatlonu se traduje již dlouhá léta. A rok 2023 rozhodně nebyl výjimkou! Zaplněné tribuny u hlavního stadionu daly vždy všem jasně na vědomí, kdykoliv český závodník ranou sestřelil terčík. A ani jste nemuseli závod sledovat a věděli jste s naprostou jistotou, když někdo z české party zastřílel čistě. To se třásly i stany na odlehlém parkovišti. „Je to masakr! Musím říct, že jsme to tu zažili během kovidu i bez diváků a tohle je mnohem lepší! Je to neskutečný a moc mě těší, že se fandí všem. Že to není, jen když jedeme my.“ Kvituje fanouškovské řádění, v dobrém slova smyslu, Markéta Davidová, která si z víkendu veze nejlépe sedmé místo ze smíšené štafety.

foto: Jaroslav Svoboda

Před domácím jásajícím kotlem měla premiéru i dvojnásobná juniorská mistryně světa z loňského roku Tereza Voborníková. Ani ta nešetřila superlativy. „Bylo to skvělý! Ještě se mi nestalo, aby mi takhle moc někdo fandil. Byl to můj první závod takhle v domácím prostředí a ta atmosféra tady je neuvěřitelná.“ Hodnotí budoucí česká naděje, která s Davidovou tvořila ženské duo ve smíšené štafetě a střihla si také sprint a stíhací závod.

foto: Petr Slavík

Start si v Tuzemsku nenechala ujít ani Jessica Jislová, kterou trápily zdravotní problémy se zády. Po necelém měsíci a půl závodního půstu však nechyběla na startu sprintu, stíhačky a smíšené štafety dvojic a zmínila zajímavou výhodu neutuchající divácké vřavy. „Já jsem za to hrozně ráda, protože alespoň jsem neslyšela sebe, jak hekám do těch kopců a neměla jsem čas přemýšlet nad tím, jak prostě moc nemůžu. Takže lidi mě prostě vyhnali na každý kopec nahoru a pak jsem odpočívala ze sjezdu.“ Usmívá se Jislová.

foto: Petr Slavík 

V sobotu se na řadě tváří objevily dokonce i slzy štěstí. Důvodem bylo zpětné předání olympijských medailí ženské štafetě ze Soči 2014. Dívky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková se mohou po 9 letech pochlubit jako právoplatné držitelky bronzových medailí.

foto: Petr Slavík

To vše ve spojení s napínavými závody je biatlon v Novém Městě na Moravě. Překrásná generálka a také více než vhodná pozvánka pro všechny na nadcházející zimu. Hned z kraje února 2024 se totiž po jedenácti letech na západě Moravy uskuteční opět mistrovství světa. 46. ročník světového klání přivede do České republiky 377 závodníků ze 43 různých zemí. A samozřejmě opět zástupy nadšených fanoušků. To bude teprve masakr!

foto: Jaroslav Svoboda

 

České výsledky v NMNM 2023

Sprint mužů

13. M. Krčmář
36. A. Václavík
39. T. Mikyska
60. J. Štvrtecký
76. J. Mareček

 

Sprint žen

16. M. Davidová
41. T. Voborníková
44. J. Jislová
49. L. Charvátová
75. T. Vinklárková

Stíhací závod mužů

16. M. Krčmář
37. T. Mikyska
42. J. Štvrtecký
49. A. Václavík

 

Stíhací závod žen

8. M. Davidová
34. T. Voborníková
42. J. Jislová
47. L. Charvátová

Smíšená štafeta (T. Voborníková, M. Davidová, M. Krčmář, T. Mikyska) – 7. místo

Smíšená štafeta dvojic (J. Jislová, J. Mareček) – 12. místo

 

Úvodní snímek: Petr Slavík