Jen Frintová dál drží prapor českého triatlonu. I na Evropě

Jen Frintová dál drží prapor českého triatlonu. I na Evropě

Páté místo s druhým nejlepším během a podíl v deváté štafetě. Taková je obdivuhodná bilance už 35leté Venduly Frintové na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu v nizozemském Weertu, kde bylo na prémiích 60 000 eur.

Před startem se sice necítila ideálně, ovšem podle curriculum vitae (první Evropu mezi dospělými jela už v roce 2005 v Lausanne) a aktuální formy (letos třikrát těsně ve druhé desítce seriálu WTS – mistrovství světa) patřila k favoritkám. Nakonec z toho vzešlo čestné páté místo, 1:04 minuty za bronzem. „Vzhledem k průběhu musím být spokojená, nevypadalo to zpočátku moc dobře,“ říkala cestou domů.

Co se stalo v plavání, kdy lezla z vody až 46.? „Je tam 55 holek, studená voda, někdy to nevyjde. Bylo to moje nejhorší plavání za poslední dva tři roky,“ nehledala výmluvy. Zatímco ve světové sérii zkušenější závodnice většinou v plavání neplýtvají  silami při zbytečných loktovačkách, naopak mladší ambiciozní pole v evropských závodech už tady usilovně bojuje bez ohledu na možné ztráty.

Na kole se brzy vytvořily dvě skupiny, první zvyšovala náskok, ve druhém depu to byly na 19. pozici skoro dvě minuty. „Pár holek tam střídalo, snažily jsme se jet, ale hodně se jich vezlo,“ popisuje Frintová. „Nemám co vytknout, tak se to prostě sejde,“ říkal její trenér Jiří Seidl.

Zato běh jí vyšel parádně. „Naštěstí se mnou běžela Irka (Carolyn Hayeosvá), docela neznámá holka, ale výborná běžkyně, byla to výhoda. Se dvěma minutami záseku to moc nevypadalo, ty holky vepředu taky nejsou žádná ořezávátka. Šly jsme do toho, co to šlo, ale nemohly jsme vědět, kam to vydá. Naštěstí to trochu běželo,“ dodává. Čas? 33:55…

Zvítězila Britka Beth Potterová, ještě loni účastnice mistrovství světa v Londýně v běhu na 10 000 metrů, předtím i olymiády v Riu. Ta jediná Frintovou „zaběhla“.

Petra Kuříková skončila 21., Iveta Fairaislová v premiéře 31. Mezi muži Jan Čelůstka 25. a Jan Volár 48., František Linduška nedokončil. Čtvrtý triumf slaví také Brit Alistair Brownlee, dvojnásobný olympijský vítěz.

O den později nastoupila i do smíšené štafety (4x 0,3-6,4-1,5), aby pomohla českému týmu. Což nebyl snadný úkol, neboť řada družstev nasazuje svěží specialisty přímo do této soutěže. „Bylo to těžký,“ říká. Navíc í potkala komplikace. „Po plavání se musí házet vybavení do boxů v depu, bohužel čepička mi vypadla, musela jsem vracet, abychom nedostali 15 vteřin penalizaci. Chyběly mi pak dvě vteřiny na cyklistickou skupinu. Jely jsme ve třech, to byla velká škoda.“

Přesto české kvarteto – ještě s Linduškou, Volárem a Kuříkovou zajelo devátou pozici, jeden ze svých nejlepších výsledků. Tato disciplína se stává velmi atraktivní, nejen kvůli rychle se měnícímu průběhu, ale i zařazení do olympijského programu už v Tokiu. Jenže Češi nemají velké šance se tam dostat. Mezi nejlepší dostali pozvánku pouze loni při světové sérii v Edmontonu a skončili bez Frintové 15., poslední…. Sedm zemí postoupí do Tokia přímo, další se utkají v přímém souboji o zbylá místa.

Ostatně zásluhou olympijského žebříčku, kam se už počítá, byla letošní Evropa předsunutá oproti tradičnímu termínu konce června. V náročném programu tudíž Frintová upřednostnila „národní“ zájmy a dala šest závodů v šesti týdnech. Sama teď musí vynechat WTS v Leedsu a po třítýdenním tréninkovém bloku se vrátí do světového kolotoče v červenci v Montrealu.

Cíl je jasný. Zdraví drží, tedy čtvrtá olympiáda. „Netrénuju míň, pořád jedu, posouvá se to pořád dopředu, jsou to jiné závody než před lety. Kdybych tomu dávala míň, abych šetřila tělo, to bych nemohla jezdit. Dlouhodobě se poctivě věnuju kompenzačním a rehabilitačním cvičením, díky tomu jsem neměla zranění v poslední době,“ povídá 11. žena aktuálního světového žebříčku.

Dál zatím rozhodnutá není. Že by střední triatlony nebo snad nebo Ironman? Také dokončila roční studium Českého olympijského výboru v oboru sportovní diplomacie včetně stáže v Evropské unii v Bruselu. „Mám nějakou představu, ale nechci ji ještě říkat,“ usmívá se.