Judistický mág Lacina se stal podruhé Trenérem roku

Judistický mág Lacina se stal podruhé Trenérem roku

Spontánních vítězných objetí v náručí nejlepšího judisty světa Lukáše Krpálka se nebojí. Naopak přeje si jich stále víc. Jedno menší si teď užil na jevišti pražského kina Lucerna. Petr Lacina, šéftrenér judistické reprezentace, zároveň Krpálkův osobní kouč, člen Olymp CS MV, se po třech letech stal znovu Trenérem roku podle volby České trenérské akademie. Do nominace na nejlepší pronikli i další naši trenéři – Petr Novák, David Kupczyk nebo Milan Hemza, o naše jachtaře se stará také dlouholetý člen CS MV a pětinásobný olympijský veterán Michael Maier.

 

Tehdy v roce 2016 byl oceněn Lacinův přínos ke Krpálkovu olympijskému zlatu v Riu. Teď k titulu mistra světa v Mekce juda, tokijském Budókanu. Už od rána měl příjemný pocit, že by právě tohle mohl být den D. Při finálovém zápasu si pak skoro vykřičel hlasivky, jak mocně svého svěřence povzbuzoval. A on se mu odvděčil zlatem.

„Jsou to nezapomenutelné momenty, těžko se dají vyjádřit slovy. Jsem moc rád, že jsem to mohl prožít ,“ prohlásil Petr Lacina, kouč judisty, který na olymiádě v Tokiu 2020 bude útočit na medaili v nejvyšší váhové kategorii, do níž se po vítězném Riu 2016 přesunul a v níž slavil loňský titul mistra světa. “S Lukášem byla vždycky výborná spolupráce,” ocenil ho. Moderátor slavnostního večera Marek Eben ostatně připomenul, že při jeho postavě rabachora by případná stížnost nemusela dopadnout pro jejího autora dobře…

 

Uniqa Trenér roku 2019

 

V kolektivních sportech byl zvolen Trenérem roku izraelský kouč českého národího mužstva baskatebalistů Ronen Ginzburg, který dovedl tým k historickému šestému místu na mistrovství světa v Číně. „Jsem velmi šťastný za to, co jsme dokázali. Chtěl bych moc poděkovat federaci za podporu. A hlavně také hráčům za jejich skvělý přístup, protože bez toho bychom nemohli uspět,“ řekl Ginzburg, který navázal na loňské vítězství.

Do Síně slávy ČTA bylo jmenováno šest osobností, a to fotbalový kouč Ladislav Škorpil, gymnastický trenér Stanislav Vyzina, úspěšný hráč i trenér stolního tenisu Zdeněk Šváb, trenérka moderní gymnastiky Zdeňka Schinzelová, badmintonový hráč a trenér Petr Lacina a také Jiří Zídek starší, výjimečný basketbalista a kouč, jehož do Síně slávy uvedl jeho syn Jiří, první český hráč v zámořské NBA. V už osmileté historii ankety se do Síně slávy dostalo 76 trenérských osobností z 28 různých sportů. Jejich příběhy podávají dva díly knihy Pan trenér, cyhstá se už třetí.

Cenu za mimořádný přínos získala basketbalová trenérka Natália Hejková, jež loni – stejně jako Jiří Zídek starší – vstoupila do Síně slávy Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Cena pro Trenéra objevitele patří Otakaru Marešovi a Trenérem ovlivnitelem je Josef Bruk, oba vedli legendárního hokejového gólmana Dominika Haška. Ten jim tu osobně znovu poděkoval. Hašek pomohl národnímu týmu nejen ke třem bronzům na světových šampionátech, ale především k vítězství na olympijském Turnaji století v Naganu. Během šestnácti sezon v zámořské NHL získal šestkrát Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře a dvakrát dokonce Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže.

Josef Bruk přitom coby tehdejší kouč reprezentačního týmu juniorů při prvním setkání talentovaného hráče vyřadil z kádru. „Jestli jsem ho ovlivnil? Myslím si, že je to obráceně, protože Dominik zásadně ovlivnil mou trenérskou kariéru,“ líčil Josef Bruk. „Byla to povedená mise. Na co jsme sáhli, to se nám povedlo. Trénovat s nejlepším gólmanem planety, to se jen tak někomu nepovede.”

Trenéra roku volí členové Unie profesionálních trenérů, která je součástí České trenérské akademie. Zasedá v ní 140 odborníků z téměř 40 různých sportovních svazů. „Trenér je ohrožený druh. Na jedné straně ho musíme podporovat a na té druhé ho tlačit, aby byl lepší,” říká Zdeněk Haník, místopředseda Českého olympijského výboru. „Snažíme se pozdvihnout prestiž trenérského povolání.”

 

Síň slávy – jmenovaní v roce 2019

Ladislav Škorpil (fotbal), Stanislav Vyzina (sportovní gymnastika), Zdeněk Šváb (stolní tenis), Zdenka Schinzelová (moderní gymnastika), Petr Lacina (badminton), Jiří Zídek st. (basketbal)

 

Nominace Trenér roku, individuální sporty

Luboš Bílek (triatlon), Tamara Bílková (moderní gymnastka), Miroslav Fritz (nohejbal), Milan Hemza (zápas), Marek Jelínek (snowboardkros), Petr Klimeš (dráhová cyklistika), David Kupczyk (boby a skeleton), Petr Lacina (judo), Michael Maier (jachting), Jan Mertl (tenis), Petr Novák (rychlobruslení), Luboš Ondráček (veslování), Jiří Prskavec st. (vodní slalom), Jan Videcký (sportovní střelba), Tomáš Vrňák (stolní tenis)

 

Nominace Trenér roku, týmové sporty

Giannis Athanasopoulos (volejbal), Jan Filip (házená), Ronen Ginzburg (basketbal), Michael Griffin (baseball), Jiří Jakoubek (florbal), Karel Šampalík (ragby), Jaroslav Šilhavý (fotbal), Andrea Tomatis (plážový volejbal)

foto: Jan Malý