Kapitán Ondřej Teplý dovedl český tým jachtařů do finále prvního světového poháru národů

Kapitán Ondřej Teplý dovedl český tým jachtařů do finále prvního světového poháru národů

Čtyři dny závodění a velmi napínavé souboje, slunce a slabý vítr. Tak vypadala kvalifikace na Světový pohár národů v jachtingu – SSL Gold Cup – na jezeře Neuchatel ve Švýcarsku. Česká sestava v čele s kapitánem Ondřejem Teplým postoupila ze skupiny do listopadového finále v Bahrajnu.

Češi byli ve skupině s Portugalskem, Tureckem a Bulharskem, postupovaly první dva státy. První dva dny kvalifikace česká sestava předvedla téměř bezchybný výkon a usadila se s náskokem na čele tabulky. Jenže třetí den se vůbec nepovedl, dvě poslední místa způsobila, že se pořadí zcela vyrovnalo. Poslední rozjížďka, za kterou se bral dvojnásobný počet bodů, tak rozhodovala o všem.

„Fouká na hraně regulérnosti. Sledujeme jízdu první skupiny z divácké lodě a zatím je to loterie. Poryvy padají náhodně po celém jezeře. Budou to velké nervy! Včera jsme si to trochu zkomplikovali. Skupina je tak vyrovnaná, že dnešní pořadí určí celkový výsledek,“ referoval Jan Daněk před začátkem rozhodující bitvy.

Na startu poslední dramatické rozjížďky všechny čtyři týmy věděly, že kdo dojede do cíle na prvních dvou místech, postoupí do finále. Bulhaři začali agresivně a na první bójce vedli. Ovšem zbylé tři týmy zůstávaly v těsném závěsu. Češi si během jízdy několikrát prohodili místo s Portugalci, Turci zůstávali vzadu, ale stále ve hře. Nejdramatičtější byl poslední kurz na zadní vítr, kdy lodě směřovaly k cíli. Bulhaři, Češi a Portugalci se neustále střídali ve vedení. Nakonec si pro vítězství dojeli Portugalci a druzí dokončili Češi…

Nadšený kapitán Ondřej Teplý takto zhodnotil vystoupení českého týmu: „Byl to neuvěřitelný týden, nedokázal jsem si představit, že může být tak stresující a napjatý, ale užili jsme si to. Poslední den, kdy nás čekala závěrečná rozjížďka s dvojnásobným počtem bodů, jsme ve strašně vyrovnaném souboji udrželi nervy na uzdě. Povedla se nám poslední halza, s poryvem větru jsme se dotáhli na soupeře před námi a v cíli jsme byli druzí. Takže jsme spokojení a máme velkou radost, že se nám v takové konkurenci podařilo kvalifikovat na světový pohár národů do Bahrajnu.“

Vladimír Dvořák, bývalý místopředseda Českého svazu jachtařů, vyzdvihl význam této akce: „Tohle je velká událost, která má potenciál posunout český jachting o velký kus vpřed. Světový pohár letos začíná. Závody jsou soudě podle kvalifikace perfektně zorganizované a celý formát i jeho prezentace výborně zajištěná. Lodě, dresy jako ve fotbale, formát závodu, online komentáře, drony, záběry z paluby, life tracking, živé přenosy z rozjížděk. Je zde spojené vše nejlepší z Formule 1, Red Bull Air Race, Vendee Globe a Volvo Ocean race. A je skvělé, že český tým nebude v prvním ročníku finále chybět!“

Závod, jehož koncept je podobný jako při fotbalovém mistrovství světa, se jede na karbonových plachetnicích SSL47. Jednotlivé týmy tvoří ti nejlepší jachtaři z dané země jak z okruhového, tak námořního jachtingu. Konkurence je tedy opravdu vysoká. Světového poháru se účastní 56 zemí podle aktuálního rankingu, 24 nejlepších týmů bylo nominováno přímo do finálové části, 32 dalších včetně českého týmu jela kvalifikaci v osmi skupinách po čtyřech. Kvalifikační závod trvá čtyři až pět dní a do finále z něj postupují první dva státy. Celkem se tedy ve finále v Bahrajnu představí 40 zemí. Zatím postoupili Estonsko, Irsko, Antigua, Tahiti, Slovinsko, Litva, Peru, Chile, Portugalsko a Česko.

Složení českého týmu: kapitán/taktik Ondřej Teplý, kormidelník Petr Fiala, v dalších pozicích: Sára Tkadlecová, Štěpán Novotný, Vojtěch Lambl, Jakub Dobrý, Tomáš Vika, David Kovařík a Jan Daněk.