Klokani léčí tělo i duši triatlonistky Frintové

Klokani léčí tělo i duši triatlonistky Frintové

Až v daleké Austrálii teď zjistili lékaři, že česká triatlonistka Vendula Frintová v zimě přechodila mononukleózu. „Už se z toho sbírá, ale tělo si to pamatuje a podle toho musíme dávkovat přípravu,“ říká její osobní kouč a dlouholetý reprezentant Jiří Seidl.

 

Česká jednička Frintová před necelými dvěma týdny zajela velice slušné 12. místo v prvním závodě mistrovství světa v Abú Dabí. „Na to, v jakém byla stavu, z toho vytěžila maximum. Zdravotní stav nebyl optimální a to jsme ještě ani neměli ty rozbory. Na kole na okruhu F1 samé zatáčky, akcelerace, tam mělo dost lidí problémy. Její druhý balík jel rychleji než první. V plavání i běhu má navíc, to právě ovlivnil její stav. Nějaké intenzívní tréninky nám chyběly,“ hodnotí Seidl.

Nás může těšit, že Frintová potvrdila dlouholetou příslušnost ke světové špičce nejen výkonem, ale i přítomností v elitní triatlonové rodině. Finiš vítězné Hewittové byl velmi emotivní, dobíhala do cíle se vzpomínkou v ruce na svého přítele, také známého triatlonistu Vidala, který nedávno zemřel…

„Celý závod v Emirátech byl organizačně v pořádku, i televizní přenos vypadal velmi zajímavě s grafikou. Lidí okolo samozřejmě nebyli, ani je tam na okruh F1 nepustí, smělo se chodit jen v depu. Ani v maríně, kde kotví luxusní jachty, se volně procházet nedalo. Ale snaží se, bylo to lepší než loni na pláži. Už jsme toho objeli tolik a víme, že cestování a nové destinace ke sportu patří.  Respektujeme to, oproti Brazílii nebo Mexiku se cítíme aspoň bezpečně a klidně,“ popisuje trenér arabské kulisy.

 

Doléčuje se, trénuje a závodit bude u klokanů a kiwiů

Na místě řešil i další plán přípravy. „Zvažovali jsme důkladné vyšetření doma, ale nakonec jsme potvrdili Austrálii a Brisbane, kam odletěla s mezinárodní skupinou trenéra Filliola. Jeho žena je lékařka a domluvili jsme se na spolupráci, postarali se o ni. Po dechovém vyšetření a krevních testech oznámili přechozenou mononukleózu, která se léčila jako chřipka,“ vysvětluje Seidl.

Běžný člověk by dostal až půlroční klidový režim. Ne tak špičková triatlonistka. „Trénuje lehce to, co snese. Po náročnějším programu se skupinou dostane dva volnější dny, aby se tělo sebralo a nezničilo. Bude to omezené, ale jinak to nejde,“ dodává trenér. Jistě ji vspruží i prostředí země triatlonu zaslíbené.

Proto nevzdává ani start na dalším závodě mistrovství světa 9. dubna v Gold Coast a týden předtím světový pohár, což je o kategorii níže, v New Plymouthu na Novém Zélandu. Tam přibydou do závodního pole ještě další Angličanky, celý širší kádr, třetí a čtvrtá z olympiády. Také se vrátí Nicole Spirigová, druhá z olympiády, a další skvělé závodnice.

Teprve poté se Frintová vrací do Česka a podle zdravotního stavu upraví kalendář.  „Nemůžeme do toho vlítnout po hlavě a za tři týdny dohnat, co jsme ztratili. Chceme postupně přidávat rychlostnější věci. Sezona bude zase dlouhá. Dáme si body, ke kterým se chceme upnout, vyladit, tím je pro nás mistrovství Evropy,“ uvažuje Seidl.

Zde tradičně sledovaný šampionát se letos koná v polovině července v Rakousku pod legendárním sjezdařským chrámem Hahnenkammem. „Jednou se jelo až na Kitzbühelhorn a tam se i běželo, to je někde kolem 1 600 metrů vysoko. To byl opravdu extrém, něco jiného oproti běžným závodům. Teď se spíš chystají tahat to po městě, aby přitáhli diváky a mělo to atmosféru,“ ví kouč.

A dál, ukáže se i doma? „Závodů tady není moc a pak jsou pro nás tři důležité za sebou. Světový pohár Karlovy Vary, týden na to mistrovství republiky, pak finále světové série v Rotterdamu. To je hodně náročné, Vary mají těžkou trať, moc nám to do sebe nezapadá,“ vrtí hlavou Seidl.

 

Mimořádná linka Praha – Tokio. Vzhůru na čtvrtou olympiádu

Vzápětí oceňuje podporu Olymp CSMV, kde působí i on sám na poloviční úvazek, přestože už není svazovým trenérem. „Dává nám zázemí pro práci, bez toho by to nešlo. Nikde jinde bychom to nemohli dělat. Vendula si držela donedávna ve Stromovce bydlení, teď tam přenocuje, když je potřeba. Díky šéfovi Davidu Holému nám pomáhá i spolupráce s Duklou, kam chodí plavat, protože to má odtud blízko.“

Frintová zahájila ve 33 letech kampaň na čtvrtou olympiádu, už teď je se třemi účastmi českou triatlonovou rekordmankou spolu s Filipem Ospalým. Před časem se zdála reálná šance pokusit se o maratonskou výzvu. Jenže díky zdravotním předpokladům pro přípravu u ní zvítězil znovu triatlon.

Naposledy v Riu byla loni úplně sama, tak slabou účast český triatlon v historii ještě neměl. Co bude dál? Jan Čelůstka a Petra Kuříková představují teď českou špičku, záleží, jak pilně a dlouho dokáží sbírat body do světového (zatím 76., resp. 90. místo) a olympijského žebříčku.

Jak vidí trenér Seidl další naděje v barvách Olympu? „Dvacetiletý Ondřej Olšár loni zaznamenal největší výkonnostní vzestup (zatím 30. v juniorském regionálním žebříčku ITU, pozn. red.). Působí v triatlonové akademii, dostal šanci, uvidíme. Už zkušenější je o dva roky starší František Linduška (553. ITU ranking list), přál bych mu další vývoj. Měl by víckrát vyjet do zahraničí, aby sbíral body. Což dokáže také dvacetiletá Jana Machačová (121. ITU), která teď studuje v Japonsku na roční stáži a připravuje se tam s místním klubem, máme pozitivní reference.“

Ano, to je česká olympijská perspektiva pro Tokio 2020. Složitý bodovací systém Mezinárodní triatlonové unie vyžaduje, aby už teď objížděli potřebné závody a nabírali tam body. Už jen dostat se na správné podniky světových nebo evropských pohárů bývá obtížné, vše funguje po internetu podle postavení v žebříčku. Často je třeba chytit narychlo šanci jako náhradník.

„Je potřeba se dostat někam ke stému místu v žebříčku ITU, jinak už teď Tokio není reálné. I když z vyspělých zemí se tam pár nejlepších juniorů protlačit dokáže díky tomu, že v posledním období nasbírají hodně bodů i na světové sérii. Já sám teď vidím jako perspektivní kluky z ročníku 2000, ale to už je až na další olympiádu,“ usmívá se Seidl.