Líp bychom to nezajeli, raduje se Černý po týmové časovce na mistrovství světa na silnici

Líp bychom to nezajeli, raduje se Černý po týmové časovce na mistrovství světa na silnici

Výborný výkon předvedla česká formace Elkov/Author (vše naši cyklisté v sestavě Černý, Bárta, Otruba, Kukrle, Kaňkovský, Hačecký) v týmové časovce, otvíracím závodě mistrovství světa na silnici v Innsbrucku. Skončila dvanáctá a jako jen „kontinentální“ nechala za sebou dva týmy z WorldTour, nizozemské Lotto/Jumbo a francouzské Ag2R. Zvítězila belgická stáj QuickStep. Pro Josefa Černého to bylo loučení s týmovým dresem, neboť přestupuje zpět do polského CCC, nyní ale do WorldTour.

Tedy spokojenost na úvod šampionátu, že? Navíc v premiéře českého týmu na této úrovni!

Celou sezonu jsme prokazovali vysokou kvalitu, a že jsme na tom dobře. Tady jsme to potvrdili. A odstup tři minuty na vítěze? My vybíráme z jedenácti závodníků, většina ostatních skoro ze tří desítek. To se musí projevit. Předvedli jsme slušný výkon, to jsem rád.

Taktika vyšla přesně podle pokyn trenéra Fialy, kdy Kaňkovský s Hačeckým dotáhli pod kopec a tam nechali vyjet zbylou čtveřici? Na mezičase jste byli dokonce devátí…

Podruhé bychom ti asi takhle dobře dojeli. Vyšlo to přesně, jak jsme si představovali. Splnili jsme to do puntíku.

Byl to týmový výkon na celých téměř 63 km, kde jste dosáhli průměrné rychlosti 52,939 km/h.

Byli jsme relativně stejně silní v kopci i na rovině, i když já s Honzou Bártou jsme víc tahali na rovině, a pak Kuba Otruba s Michaelem Kukrlem v kopci. Na začátku stoupání jsme trošku zpomalili, protože takhle dlouhé časovky nejsme zvyklí. Ale jeli jsme vyrovnaně. Až v konci po sjezdu, kdy jsme jeli opravdový doraz, to hodně bolelo. Ale jeli jsme opravdu konstantně, žádné chyby jsme neudělali.

Jak hodnotíte vítězství QuickStepu (Asgren, De Plus, JUngels, Lampaert, Schachmann, Terpstra) před obhájci ze Sunwebu a BMC?

Jim to vyšlo, sedlo, měli nejlepší den, neudělali chybu. Slyšel jsem, že třeba Stannard ze Sky měl už na prvním kiláku technický problém, zbyli v pěti a dojeli čtvrtí. Oni zajeli bez chyby, zasloužili si to.

Týmová časovka na mistrovství světa končí, aniž by pořádně zdomácněla. Není to škoda?

Přední týmy, které vychovávají časovkáře, toho litují, protože se mohli ukázat i na tomto fóru, byl to zajímavý závod. Uvidíme, jaký formát se představí příště.

Tři pokračujete i v individuální časovce, co s vámi tato zátěž udělá?

Kuba Otruba jede už zítra třiadvacítku, asi úplně čerstvej nebude. Ale je na tom velmi dobře, mohl by zajet ještě solidní výsledek. My s Honzou Bártou jedeme až ve středu a rádi bychom promluvili určitě do patnáctky, možná i do desítky.

foto: Josef Vaishar, Pavel Lebeda