Lyžařka Pauláthová je zpět. Z Ameriky přes Courchevel míří na olympiádu

blank

Lyžařka Pauláthová je zpět. Z Ameriky přes Courchevel míří na olympiádu

Bolesti a trable zapomenuty, blíží se velký olympijský restart. Česká reprezentantka v alpském lyžování Kateřina Pauláthová má za sebou první závod po letní operaci křížových vazů a ještě před Vánoci se chystá k návratu do světového poháru.

blank

„Udělala jsem kus práce, cítím se velmi dobře,“ říká po návratu z víc než měsíčního pobytu v Copper Mountains v Coloradu. Tam 24letá lyžařka především hodně trénovala, po volnějších jízdách postupně jezdila jako předjezdkyně závodů NorAm a v závěru se postavila po téměř osmiměsíční závodní pauze dvakrát na start obřích slalomů FIS.

„Nechtěla jsem se tím stresovat, přesto jsem byla hodně nervózní. Dala jsem první kolo a cítila se fajn. Pustila jsem se s odvahou i do druhého, ale chytila jsem díru a zbytek raději vypustila. Koleno mi trošku oteklo, ale je to v pořádku.“ První den zajela čtvrtý čas, den nato pátý, ale do druhého kola už nešla.

V Americe našla skvělé lyžařské podmínky, ale hodně náročné prostředí. „Strávili jsme měsíc ve třech tisících, lyžovalo se až ve 3 800 metrech. Počasí nám vyšlo, ale bylo tam velké sucho, pořád žízeň, po rychlých jízdách na odlišném sněhu spálené průdušky. Většinou jsme jezdili dva nebo tři dny a pak den nebo dva odpočívali v Denveru v 1 600 metrech,“ popisuje čas, strávený společně se svoji tréninkovou partnerkou Terezou Kmochovou.

Na lyžích stála poprvé na Stelviu už pět měsíců po operaci po intenzívní rehabilitaci především v areálu Olymp CS MV ve Stromovce. V Americe už zvládala i obří slalomy dlouhé 1:20 minuty, pár jízd superG i slalomové branky. Mezi lyžováním hodně cvičila. „Vím sama, jak se uvolňovat, mám soubor cviků. Dělala jsem si sama tejpy, vezla jsem s sebou masážní válce.“

blank

V jaké je tedy formě? „Samozřejmě to není tam, kde loni tuhle dobu. Ale už se blížím tam, kde bych chtěla být. Věřím si víc, nejen tomu kolenu, ale sama sobě, abych to tam švihla do oblouku. Pořád mám rezervy na strmém kopci, ale to se časem dostane.“

Po návratu zpoza oceánu chtěla ihned navázat v Alpách, ale všude přišly velké přívaly sněhu, anebo je teplo. „Sledujeme vývoj počasí, raději si počkám, potřebuju teď jezdit na tvrdém a prudkém,“ říká.

Jako cíl vidí obří slalom světového poháru v Courchevelu ve Francii 19. prosince. „Bude to ostrý test. Musím to zkusit naplno, i když nemám tolik natrénováno, nesmím se bát díry. Mám svoje místo ve startovní listině někde okolo padesátky. Nemám žádné očekávání, ale moc se těším.“

Odtud by měla naskočit do obvyklého závodního kolotoče. Po vánocích další světový pohár v Lienzu atd. až do korejského Pchjongčchangu. Povzbuzení dodal i skvělý bombarďák Ted Ligety (na snímku dole).

blank