Lyžařka Pauláthová pojede domácí světový pohár ve Špindlu i s prasklým meniskem

Lyžařka Pauláthová pojede domácí světový pohár ve Špindlu i s prasklým meniskem

Dva testovací dny na závodních tratích na černé sjezdovce ve Svatém Petru potvrdily: Pojedu! Česká reprezentantka Kateřina Pauláthová nastoupí příští týden do světového poháru v alpském lyžování i s prasklým meniskem v pravém koleni. Spolu s ní se to objeví i další dvě členky Olymp CS MV – Gabriela Capová a Martina Dubovská (obě pojedou obří slalom i slalom, Pauláthová jen obří slalom).

 

„Není to tak špatný, nepíchalo mě v něm. I když ho teď mám oteklé a bolavé, přežila jsem. Dělám všechno pro to, abych doma mohla jet, kvůli sobě, a hlavně lidem, co mě podporují,“ řekla 25letá lyžařka Pauláthová.

Ve středu absolvovala trénink obřího slalomu na zkrácené trati se Slovinkami a dalšími Češkami. „Bylo to hodně ledové a brutální, koleno dostalo zabrat. Ale nepíchlo mě tak, abych musela vyjet z trati. Myslela jsem, že to bude mnohem horší. Pomohl mi i adrenalin v kombinéze, při jízdě na čas jsem zapomněla na vše,“ vyprávěla. Na trati se honila s nejlepší Slovinkou Hrovatovou, to jí potěšilo. Trenéři na svahu konstatovali, že není poznat, že by ji něco limitovalo.

Dnes sjela opět pětkrát už celou trať, vedle se proháněly Mikaela Shiffrinová s Petrou Vlhovou. Ale v dalších dnech se už černá sjezdovka zavírá, aby se mohla připravit na závod. Navíc hrozí velké teplo. Tedy se dají očekávat podmínky, obvyklé z březnových domácích šampionátů. „Budu se modlit za co nejtvrdší trať, na ní koleno funguje,“ vzhlíží k nebi Kateřina Pauláthová.

Zranění si přivezla z mistrovství světa ve švédském Are. „Přihodilo se to tak nějak postupně,“ vzpomíná. SuperG sjela výborně na 24. místě bez omezení. Ale hned první trénink sjezdu dopadla jen na pravou nohu ve víc než stokilometrové rychlosti. A na druhý den znovu, naštěstí oba skoky ustála.

„Ale cítila jsem celý stehenní sval, bolest šla do hýžďového. Chtěla jsem jet kombinaci, zvládla jsem to a nevnímala bolest. Ale zásluhou tradiční smůly dojela na 31. místě. Při rozjíždění slalomu pak už jsem nebyla schopná zatlačit do kolena. Plužila jsem i v závodě, už to nešlo. Chtěli mě poslat domů, ale elektrikou, ledem a analgetiky se to za dva dny zlepšilo. Zkusila jsem obřák, ale píchlo mě v něm a vyjela jsem z trati.“

Tři dny zůstala v klidu, pak magnetická rezonance odhalila naštěstí „jen“ prasklý meniskus. Dala si deset dní pauzu a intenzívní rehabilitaci na Olympu ve Stromovce. Cvičila jen vršek a s pomocí fyzioterapeutů se dala do kupy, aby mohla vyrazit do Špindlu.

„Teď potřebuju pár dní oraz, jedu domů do Havířova. Ale v úterý zpátky a budeme ještě dva dny lyžovat na Stohu,“ prozrazuje plány. S ortézou v batohu na kopci. A v pátek se postaví na start.

„Po osmi letech na místě, kde jsem poprvé bodovala ve svěťáku. A doma, čehož se už třeba nikdy nedočkám. Pojedu pro tátu, ségru, která čeká mimčo, mamku i babičku – ta mě uvidí na závodech právě po těch osmi letech,“ těší se. Jen přítel, mistr světa na kajaku Josef Dostál, bude fandit na dálku z tréninkového kempu v Kalifornii.

„Tu zdejší trať mám ráda, mám ji najetou milionkrát, dříve jsem tady trénovala mockrát. Vždycky se mi líbila. Není lehká, což mi potvrdily třeba včera i Norky dneska,“ hodnotí. Ambicemi se nesvazuje. „Pro mě bude už zadostiučinění, že se postavím na start, můžu jen překvapit i sama sebe. Je jasné, že bych se chtěla ukázat ve druhém kole, protože vím, že na to mám. Záleží, jak to bude rozbité, někdy ta šance zezadu prostě není, i kdybyste se přetrhli.“

Z cíle zamíří rovnou na operaci k reprezentačnímu lékaři MUDr. Jiřímu Beznoskovi, který ji před dvěma lety úspěšně spravil ve stejném koleni křížové vazy. „Věřím mu, jinam bych nešla. Zase to bude dobrý.“