Lyžařka Pauláthová zajela svůj nejlepší výsledek na světovém šampionátu

Lyžařka Pauláthová zajela svůj nejlepší výsledek na světovém šampionátu

Životní výsledek na mistrovství světa i nejlepší v letošní sezoně zajela dnes v obřím slalomu ve Svatém Mořici česká reprezentantka v alpském lyžování Kateřina Pauláthová. Skončila 29. „Jsem už tady neskutečně unavená, ale mám obrovskou radost. Trvalo to zase dlouho, ale dokázala jsem si, že na to mám jezdit s nejlepšími,“ říkala. Naše druhá závodnice Martina Dubovská vypadla v prvním kole.

 

V točivých disciplínách je tu na startu kompletní široká špička a to z ní ještě vypadla zraněná Lara Gut. Pauláthová se vydala na start s poměrně vysokým číslem 48. „Už nahoře jsem byla totálně přehřátá, na sjezdovce bylo už ráno vedro. Ale nervozitu z dosavadních nevydařených výsledků v sezoně jsem si nepřipouštěla. Pak bych nemohla jet,“ popisovala svůj stav.

„Jela jsem naplno, ale neměla jsem z jízdy dobrý pocit. Navíc dole jsem udělala chybu,“ hodnotila sebekriticky. Přitom čas nakonec vydal na 28. místo i pochvaly koučů, což ji překvapilo. V horních mezičasech byla 19. a 20.

Zároveň jí poslal do druhého kola do téměř nedotčené trati ze třetí pozice. „Atmosféra byla fantastická. Vyšlo počasí, lidi fandili, je to asi můj největší zážitek.“ Stavitel trati Kanaďan Gamper nachystal na Corviglii ještě zavřenější brány. „Uvědomila jsem si to, a přestože jsem to chtěla víc pustit, podržela jsem to. Potřebovala jsem už konečně sjet. Kdyby se mi zase něco přihodilo, už bych to asi nerozdýchala,“ přiznala.

Spadla třeba hned první závodnice druhého kola Mikaela Tommy z Kanady, později i Kačina kamarádka a mistryně světa ve sjezdu Ilka Štuhec nebo její slovinská krajanka Tina Robnik. „Ten sníh nebyl ani z počátku kompaktní. Dali tam sůl, ale nechytilo se to, byla tam kaše. Až když se to vyjelo, bylo to rychlejší,“ popsala povrch. Jen otec a trenér Radovan Pauláth dole hudroval, že mohla jet odvážněji. Přátelé posílali blahopřejné esemesky.

Na svém čtvrtém světovém šampionátu poprvé pronikla do „bodované“ třicítky, přestože ji ve druhém kole sjely ještě dvě dámy, které by podle pravidel světového poháru už vypadly. „Top třicet to se vždycky počítá. Tak jak jsem měla, tak jsem jela.“

Ještě ráno podstoupila laserovou terapii naražených a opuchlých holení, na lyžích se už mohla spustit bez limitů. „Jen teď nemůžu chodit,“ postěžovala si pak v cíli. Už delší dobu ji trápí koleno, po nedávném pádu v Garmischi v něm píchá meniskus. „Snad vydrží, nechci se tím teď zaobírat.“

Ještě zítra vyrazí na pár jízd mezi brankami a doufá, že nebude muset do slalomové kvalifikace. „Jsem už strašně unavená, dochází mi energie. Musím šetřit síly.“ Za odměnu se chce pořáááádně prospat…

V sobotu čeká ženy závěrečný slalom, kde budou na startu Šárka Strachová i Martina Dubovská.