Lyžařská štafeta. Běžkyně Pecková předala vedení Českého klubu fair-play sjezdařce Strachové

Lyžařská štafeta. Běžkyně Pecková předala vedení Českého klubu fair-play sjezdařce Strachové

Byla náročná především sama na sebe. I díky tomu se Květa Jeriová-Pecková stala trojnásobnou olympijskou medailistkou. U sportu poté zůstala – jako učitelka, metodička, televizní spolukomentátorka a funkcionářka. Svou funkci předsedkyně Českého klubu fair play však nyní po čtrnácti letech předává dál – do rukou Šárky Záhrobské-Strachové, bronzové olympijské medailistky a mistryně světa v alpském lyžování, bývalé členky Olymp CS MV.

„Necítím se unavená, přesto jsem v situaci, kdy jsem usoudila, že je rozumné svou funkci předat dál,“ řekla Pecková. „Myslím, že Šárka tím krásně naváže na svou úspěšnou sportovní kariéru.“ Českému klubu fair play, který je součástí Českého olympijského výboru, je letos 45 let. Od roku 2006 stála v jeho čele právě Pecková.

„Za mě je klub fair play v krásných zralých letech. Začátky byly skromné, ale postupně si vydobyl své místo na slunci a stal se součástí ČOV,“ zavzpomínala. „Dnes jsme rádi, že v něm máme pestrou mozaiku osobností, které tvoří předsednictvo. Pevně doufám, že jsme vstoupili do povědomí sportovní veřejnosti a bude to i nadále pokračovat.“

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru, doplnil: „Mám dobrý pocit z toho, že v klubu je směsice lidí z různých oblastí i názorů, že dobře funguje. „Znám Květu od svých dvaceti let. Vždy pro mě byla zosobněním tvrdého postoje k sobě samé. Obrovsky si jí vážím a myslím, že tímhle nic nekončí.“

Květa Pecková nyní bude čestnou předsedkyní klubu fair play. „Když to bude trochu možné, ráda pomůžu – ať už radou nebo nějakým konkrétním úkolem,“ ujistila dáma, která v posledních letech byla také členkou vedení Evropského hnutí fair play. Publikum její dlouholetou propagaci fair play potleskem ve stoje, od Českého olympijského výboru dostala hodinky Prim s poděkováním za šíření myšlenek fair play.

Její nástupkyně, pětatřicetiletá Šárka Strachová, se nové role ujímá s pokorou. „Je pro mě velkou výzvou přebírat tuto funkci po někom, kdo ji vykonával čtrnáct let, a navíc po Květě, která je pro mě nesmírnou inspirací,“ prozradila Strachová. „Květa je precizní a klubu se věnovala s velkou pečlivostí. Já mám ale výzvy ráda, takže se na to těším.“ A pak spolupředala Ceny fair-play za rok 2019 do rukou hokejové legendy Vladimíra Martince, který ji získal za celoživotní přístup ke sportu, a automobilového závodníka Martina Prokopa. Ten ji dostal za pomoc svému největšímu soupeři Francouzi Despresemu na letošní Rallye Dakar.

Cenu Evropského hnutí fair play převzala loňská držitelka hlavní ceny za čin, veslařská trenérka Martina Součková, která zachránila v červnu 2018 život dvěma lidem, které při hledání „kešek“ v pražském podzemí spláchla do Vltavy přívalová vlna.

Český klub fair play ocenil diplomy pět činů, mezi nimi například gesto automobilového jezdce Filipa Mareše, který pomohl soupeři, pohotovou snahu trojice trenérů rádiového orientačního běhu zachránit život fotbalisty, který zkolaboval na vedlejším hřišti. Cenu si odnesl také lékař Robert Jůzek, který přestal hrát ve fotbalovém zápase pražského přeboru, aby mohl ošetřit zraněného protihráče a zašil mu ránu pod okem.

Diplom za šíření myšlenek fair play získal učitel Viktor Fiedler ze 17. ZŠ Plzeň, který složil a se svými žáky naživo během předávání cen zazpíval unikátní píseň s tematikou fair play. „Vadilo mi, že děti v mé třídě sportují jen kvůli vítězství a neužívají si sport v jeho ryzí podobě,“ vysvětlil.

Dopisy s oceněním férových gest dostala domů šestice hokejistů. Na místě převzala dopis například šachistka Dorota Vaverková, která společně s kapitánkou Zuzanou Hagarovou vyčkala na mistrovství Evropy do dvanácti let příjezdu opožděných soupeřek. Oceněn byl také baseballista Jakub Hajtmar, který věnoval svou bronzovou medaili hendikepovanému fanouškovi.

Foto: Barbora Reichová