Místo dresů a elasťáků obleky a šaty. Sportovci se hodili do gala a v překrásných prostorách Pražského hradu si přebrali ocenění v anketě Sportovec roku Ministerstva vnitra 2023

Byl to mimořádný večer. Jeden z těch, na který se, doufejme, bude vzpomínat ještě dlouho. Galavečer k příležitosti vyhlášení ankety Sportovec roku Ministerstva vnitra se pro rok 2023 poprvé ve své dosavadní historii přesunul do možná nejkrásnějších a nejreprezentativnějších prostor, jaké si každý Čech dokáže představit. Pražský hrad je opravdu ten pomyslný Olymp mezi místy, kde je záhodno přebírat významná ocenění. Za přítomnosti ministra vnitra Víta Rakušana, čelních představitelů Policie České republiky i Hasičského záchranného sboru České republiky, ředitele OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra Michala Volfa a dalších neméně významných hostů bylo vyhlášení každoroční ankety skutečně honosné!

Ve Španělském sálu Pražského hradu to nervózně šustilo. Těžko říct, zda byli v napětí více sportovci, či důležití funkcionáři, kdo nakonec ovládne anketu Sportovce roku Ministerstva vnitra pro rok 2023. Vše odhalí nadcházející minuty. Moderátor Tomáš Budka vchází na pódium a všechny vítá. Po krátké řeči 1. místopředsedy vlády Víta Rakušana a ředitele OLYMP CS MV Michala Volfa se takzvaně jde na věc. Nejdříve policejní sport.

Z rukou policejní prezidenta genpor. Martina Vondráška si ocenění přebírá por. Igor Gondor. Moderátor jej ale nehodlá z podia tak snadno pustit. Jako upomínku jedné doplňkové disciplíny, ve které Gondor zazářil, mu Budka věnuje pár růžových holínek. Právě jednou z nich dohodil ze všech nejdál. Tak ať prý může náležitě trénovat i dál. Při vyhlášení nadcházející kategorie, jako by se najednou zvedla snad celá polovina osazenstva. Není divu. Fotbalová reprezentace Policie ČR je početná. Když se všichni vyskládají na pódium, naskytne se zbylým přihlížejícím pohled na nejlepší policejní sportovní kolektiv pro rok 2023.

Klání hasičů má stejný průběh. Nejdříve jednotlivec pprap. Pavlu Kouříkovi předává ocenění za nejlepšího jednotlivce HZS ČR generální ředitel HZS ČR genpor. Vladimír Vlček a následně také nejlepšímu kolektivu, kterým se pro rok 2023 stává družstvo HZS Moravskoslezského kraje. Následuje první z několika vystoupení zpěváka Petra Bendeho a jeho kapely.

Následuje vyhlášení nejlepšího sportovce MV pro rok 2023 od 10. místa. Na tom se umístila veslařka Kristýna Neuhortová, před ní zápasník Artur Omarov a na 8. místě bikerka na BMX Iveta Miculyčová. Všem pogratuloval vrchní ředitel sekce ekonomiky a provozu Vilibald Knob. Náměstek ministra vnitra Radek Kaňa jde s pravicí k další čtveřici. Na sedmém místě se umístil lezec Adam Ondra, před ním taekwondistka Petra Štolbová, atlet Matěj Krsek a na 4. místě ohlásí moderátor střelce Jiřího Liptáka.

 

oceněný střelec Jiří Lipták 

Než se přejde k nejlepší trojici, jsou zde vloženy další kategorie. Juniorem roku pro rok 2023 se stal atlet Jakub Dudycha. Trenérem roku pan Milan Bakeš a do Síně slávy byl uveden pan Josef Šilhavý. Tomu při potlesku ve stoje všemi hosty předala cenu loňská laureátka Miroslava Topinková – Knapková. Cenu ředitele OLYMP CS MV si domů odvezla paní Zdeňka Šilhavá a Cenu ministra vnitra poté tenista Jiří Lehečka.

Zdeňka a Josef Šilhaví 

No a je to tu! Nejlepší trojice sportovců MV pro rok 2023. Na 3. místě se umístila… moderátor záměrně všechny hosty v sále napíná chvilkou ticha – biatlonistka Markéta Davidová. I ona se nevyhne kulišárně pana Budky, který dostane Markétu do mírných rozpaků „poznávačkou“ jejích oblíbených míst v českých horách. Za skvělý výkon si ale zpět ke stolu krom všech ocenění odnáší i její oblíbený borůvkový koláč.

biatlonistka Markéta Davidová a předávající ředitel OLYMP CS MV Michal Volf a ministr vnitra Vít Rakušan 

Na druhém místě se pro tento rok umístila rychlobruslařka Martina Sáblíková a absolutním vítězem pro rok 2023 se stal střelec Jiří Přívratský. Potlesk nemá konce. Tentokrát se začne mírně červenat i moderátor, protože si pro Jirku připravil zajímavý dárek. Nejlepší český kulový střelec totiž při závodech nosí své trenýrky pro štěstí. A tak aby měl nějaké to spodní prádlo pro štěstí i na přebírání ocenění, kterých jistě bude ještě celá řada, věnoval mu Budka zlaté trenýrky. Zaplať pánbůh nevyžadoval okamžitou zkoušku. Všem oceněným gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů, a to nejen na poli sportovním, ale i osobním.

Jiří Přívratský s trenérem Milanem Bakešem

Jiří Přívratský a předávající ředitel OLYMP CS MV Michal Volf a ministr vnitra Vít Rakušan