
13 Čvc Na lyžích nebo na kolech. Nejlepší jsou Koukalová a Moravec
Horská kola jsou důležitou, i když někdy trochu bolavou součástí přípravy našich biatlonistů. Dokonce se tu udělují mistrovské medaile z letního biatlonu na horských kolech. V jabloneckém areálu mu vládli mu stejně jako loni Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec!
Ženy čekalo ve sprintu s hromadným startem 6 km, muže 9 km. Chyběli z předchozí přípravy zranění Jaroslav Soukup (zlomený palec u nohy) a Tomáš Krupčík (natažený stehenní sval).
Koukalová vyrazila na čele hned od startu, za ní se držela Johanidesová. „Na soustředění v Letohradě, a poté v Hnanicích, jsme všichni dostali hodně do těla, ale jsem ráda, že se mi podařilo nějaké síly ušetřit,“ líčila vítězka, kterou nejvíce potěšilo, že se nikdo nezranil. „Trať byla hodně nebezpečná, mokrá, blátivá, docela jsem měla místy i strach. Všichni jsme celí, a to je myslím, největší vítězství šampionátu.“
Ocenila také nové medaile: „Musím říct, že jsou originální, nápadité. Jak se zvedl biatlon, zvedá se i vše kolem. Myslím, že každý, kdo medaili vybojuje, z ní bude mít velkou radost.“
Spokojená byla i druhá Lea Johanidesová. „Po obou soustředěních byly ty mé pocity úplně strašné. Celý závod jsem odjela v takové ztuhlém stavu. Do každého dalšího kola mi pomohly, a snad i trochu nakoply, bezchybné střelby. Díky za ně! Do další přípravy půjdu dobře naladěná.“
Zato třetí Veronika Vítková byla zklamaná. A ještě hůř dopadla Lucie Charvátová, která po pádu závod nedokončila.“ Nejsem technický typ,“ krčila rameny. Nedojela ani Eva Puskarčíková. Nejlepší juniorkou byla Markéta Davidová.
Moravce proháněl nečekaně junior Štvrtecký. „My jsme šli do závodu z unavení z plného tréninku, ale to nic nemění na tom, že Kuba byl výkonností úplně jinde. Prostě jsme mu nestačili,“ pochválil ho uznale vítěz. „Až budu klukům stačit i v zimě, budu ještě spokojenější,“ smál se Jakub Štvrtecký, který získal aspoň juniorský titul.
O absolutním vítězi rozhodla až Moravcova bezchybná střelba vstoje, zato Štvrtecký musel na dvě trestná kola. „Jo, střelba je alfou a omegou biatlonu, to se znovu potvrdilo,“ usmál se úspěšný obhájce titulu. „Ze zlata mám radost, protože mi přinese pohodu do další části přípravy.“
Druhý skončil unavený Michal Šlesingr. „Tělo mě po náročné přípravě bolelo hned po probuzení. A když jsem si ráno vyšlápl, nahoru do areálu, říkal jsem si, proč tam vlastně jedu, co tam chci dělat… Prostě jsem toho měl plné kecky už před startem. Závod byl náročný i v tom, že po zatížení jsme zatím moc nestříleli,“ vykládal. Třetí skončil překvapivě Jan Burian.
Pak ještě Moravec zhodnotil závod: „Už kolo nepustím všude jako za mlada. Je lepší ztratit pět vteřin, než si zlomit klíční kost. Líbil se mi hromadný start, což je jednak při společné střelbě dobrá mentální příprava, a navíc se dostaneme i do mnohem většího zatížení než v zimě.“
To potvrdil i trenér Ondřej Rybář. „Při zátěži na horských kolech se sportovci dostanou za svoji obvyklou ´hranu´. Střílí totiž v mnohem větších intenzitách než v klasickém biatlonu. A když střelbu zvládnou, je to pozitivní a povzbuzující.“
Náročná letní příprava vyvrcholí počátkem září dalším bojem o medaile, a to mistrovstvím České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích, které bude tradičně hostit Letohrad.