Na Tour de ski bych chtěla do desítky a v Novém Městě ještě líp, chystá se rozjetá Razýmová

Na Tour de ski bych chtěla do desítky a v Novém Městě ještě líp, chystá se rozjetá Razýmová

Skokanem začínající lyžařské zimy je jistě běžkyně. Kateřina Razýmová/Beroušková, 28letá členka Olymp CS MV, nepřestává udivovat, jak vlastně odnikud, respektive z opuštěných chodských kopců atakuje absolutní světovou špičku.

 

Teď odcestovala na závody OPA Cupu do St. Ulrichu, ale start na poslední chvíli odřekla. „Trošku mě pobolívá v krku, potřebuju se udržet zdravá. Odpočívám tady a snažím se neomarodit, takový klid před bouří,“ povídá. Domácí vánoční pohoda ji tak nejspíš mine. „Něco jsem napekla po návratu ze severu. Ale teď ještě možná odjedu lyžovat, kde bude počasí, třeba do Davosu, abych se pořádně připravila na Tour de ski,“ vysvětluje. Startuje se už 28. prosince v Lenzerheide ve Švýcarsku.

 

Jak se cítí členka elitní světové desítky (aktuálně je ve světovém poháru celkově 14., v distančních závodech 10., pozn. aut.)?

Tak se ještě necítím. Naopak čím blíž tam jsem, tím si připadám dál. Loni jsem bojovala někde okolo třicátého místa, teď se pohybuju kolem desátého. Tehdy jsem chtěla porazit každou holku, co mi byla nejblíž a výš se ani neodvážila pohlédnout. Teď si to musím přehodit v hlavě, že bych chtěla porážet i ty úplně nejlepší. Aby mi nestačilo jen to sedmé místo, které donedávna připadalo jako sen.

 

Jak daleko je tedy ještě absolutní špička?

Therese Johaug, ta si jezdí vlastní závody. Ale druhá Heidi Weng už není neporazitelná. Když se všechno dobře sejde, doufám, že se to povede, abych je dohnala.

 

Čím nejvíc se tak rapidně posunula tvoje výkonnost?

Každý se mě ptá. Snažili jsme se na to přijít, už přes léto jsem měla různé dobré výsledky i v bězích. Došlo taky na optimalizaci váhy, shodila jsem tři kila. I o tom je výkonnostní sport. Přitom jsem nevynechala žádnou potravinu. Dostavovali jsme dům a měla jsem tak i víc fyzických aktivit. Přitom jsem neztratila sílu, cítím se komfortně teď při mé postavě, to je důležité. Narostly objemy, přidali jsme na intenzitě, a vyměnila jsem i značku lyží, mám ty nejlepší fischerky.

 

 

Skoro stejně dobře jsi na tom v klasice (5.) i bruslení (9. ve skiatlonu a nyní na desítce 7.)!

Sebevědoměji se cítím na klasice, ale když je forma, dá se stejně dobře objet oboje. Můj trenér, manžel Vláďa, je cimprlich na techniku, hledá i drobnosti, které se dají vylepšit.

 

Stále stojíš tak nějak mimo systém…

Na reprezentačních soustředěních jedu podle reprezentačního trenéra Honzy France, navazuje to na sebe, společně to koordinujeme. V|ycházíme skvěle, vždycky se domluvíme. Doma jedu se skupinou dorostenců, pak je skvělý být chvíli zase s holkama, vyhovuje nám to spolu s Terkou Beranovou.

 

Nemrzí tě původní plán vynechat světový pohár v Lillehammeru?

Nikdo nečekal, jaké zajedu v prvních závodech ve Finsku výsledky a bylo těžké se rozhodnout narychlo a změnit program. Celý tým byl po čtyřech týdnech připravený odjet domů. I já jsem tak měla nastavenou hlavu. Nechtěla jsem za každou cenu, aby všichni čekali jen na mě a podstupovat ten strašný tlak na výsledek. Teď se mi zdá, že to byla škoda, že kdybych zajela, dalo se myslet ještě výš v celkovém pořadí.

 

Dobře, pošetřila jsi síly na Tour de ski, která bude pro tebe navíc lépe postavená díky menšímu počtu sprintů i kratšímu cestování mezi závody. Naposledy jsi na Alpe Cermis vyšplhala 23., kam míříš tentokrát?

Je tam míň sprintů, ale nikdy jsem v nich nepostupovala, takže to se pro mě nemění. Přibylo distančních závodů, což bude tím pádem vlastně těžší, navíc pro všechny je to vrchol sezony, když není mistrovství světa. Těším se ale neskutečně a chtěla bych jezdit do desítky, navázat na ty dobré výsledky. Jenom nejsem schopná říct, jak se to povede.

 

Zařadila jsi v létě přípravu zaměřenou více na opakovanou závodní zátěž?

Jede se sedm závodů v devíti dnech, na to se připravit speciálně nedá. Trénuje se hodně, mnohem víc hodin než dřív. Neměl by to být problém zvládnout, když vydrží zdraví. Teď mám od května do listopadu odtrénováno okolo šesti set hodin, to je asi o deset procent víc než loni, ale také ještě s větší kvalitou, o to je to náročnější. A věřím, že v úplně nejlepší formě se můžu ukázat potom doma v Novém Městě na Moravě.