Naši cyklisté zcela ovládli mistrovství republiky, šampionem se stal Zahálka i časovku vyhrál Bárta

Naši cyklisté zcela ovládli mistrovství republiky, šampionem se stal Zahálka i časovku vyhrál Bárta

Matěj Zahálka po tříhodinovém úniku ovládl závod mistrovství České republiky cyklistů na silnici a oblékl dres pro národního šampióna. Po drtivém závěru se na pódium probojovali i Jan Bárta a Adam Ťoupalík. Jezdci týmu Elkov/Kasper, členové Olymp CS MV, tak po čtvrtečním triumfu v časovce bodovali i v silničním závodě. Na čtvrtém místě projel cílem Michael Boroš.

V dvousetkilometrovém závodě na okruzích kolem Mladé Vožice, strávili cyklisté na trati přes pět hodin. Zahálka nastoupil do úniku už po dvou hodinách jízdy, chvíli mu sekundoval Dan Turek, posledních 60 kilometrů ale jezdec Elkovu/Kasper absolvoval osamoceně a udržoval náskok před silnou skupinou, ve které byli jeho týmoví kolegové i jezdci world tourových stájí Peter Sagan a Jan Hirt.

Bezprostředně po zisku titulu bojoval Matěj Zahálka s emocemi i vyčerpáním. „Pořád to nechápu. Párkrát už jsem podobně dlouho v úniku byl, ale nikdy s takovým závěrem, že bych bojoval o vítězství v závodě. Atmosféra mě strhla. Dnes mi to opravdu sedlo, dobře jsem se vyspal a v závodě jsem vůbec nepřemýšlel dopředu. Bral jsem to prostě kopec po kopci a to byl podle mě základ úspěchu. Že bych mohl vyhrát, jsem začal věřit opravdu až 50 metrů před páskou. Pořád jsem si myslel, že jsou ostatní už těsně za mnou, ale neotáčel jsem se a jel. Řekl jsem si, že pojedu podle toho, co mi tělo dovolí. Na konci posledního kopce už jsem chytal křeče a v závěru jsem se sotva zvedal ze sedla. Teď se už možná ani nepostavím.“

Vítězství v mistrovském závodě znamená i velký přísun UCI bodů. Zahálka na své konto připsal rovnou stovku, stříbrný Bárta bral 75, Adam Ťoupalík 60, Michael Boroš za 4. místo 50 bodů. K týmovému úspěchu Elkovu Kasper přispěl i ve finiši sedmý Jakub Ťoupalík (20 UCI bobů).

„Naše taktika byla taková, že budeme všichni nastupovat a nástupy rozbíjet peloton. Bylo to pro všechny kluky z týmu úplně otevřené. Prostě, že to někdo připraví pro zbytek, což jsem si myslel, že bude na mě. Hned, jak jsem odjel, myslel jsem si, že připravuji pozici pro kluky. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsem na čele vydržel až do cíle,“ popsal taktické pokyny i průběh závodu mistr Matěj Zahálka.

„Je to super úspěch pro celý tým. Vyhráli jsme a Matěj Zahálka jel nepředstavitelně úžasně. Za svůj výkon si to opravdu zaslouží. Skupina se v posledním okruhu roztrhala v nejdelším stoupání a zůstali jsme v pěti. Vepředu jsme měli Matěje, takže jsme nemuseli tahat. Já jsem za to vzal před vrcholem úplně posledního stoupání, kdy už bylo jasné, že Zahálku nesjedeme. Zkusil jsem to na druhé místo a vyšlo to,“ řekl k rozhodujícímu momentu závěru závodu stříbrný Jan Bárta.

„Byla to dobrá týmová práce, protože závod byl těžký. Okruh nebyl jednoduchý a ke konci už se docela zajídal. Myslím si, že takticky i fyzicky jsme to dnes zvládli na jedničku, takže jsme velmi spokojení. Matěj si to svou bojovností a tím, že se pustil do tak dlouhého úniku, neskutečně zasloužil. Jsem rád, že to vyšlo právě jemu. Snažili jsme se v kopcích udržet s nejlepšími. Hodně silní byli dnes Jan Hirt a Vojtěch Řepa. Dva okruhy před cílem jsem se pokusil rozpohybovat skupinu, utrhli jsme Mathiase Vacka a ocitli se ve třech. Takto jsme dorazili skupinu, která stíhala Matěje Zahálku. V posledním kole nám hrálo do karet, že nemusíme Matěje stíhat. V závěrečném kopci jsme si s Honzou Bártou věřili a vyšlo to podle plánu,“ doplnil v cíli třetí Adam Ťoupalík.

Královéhradecká stáj tak ze společného mistrovství České republiky a Slovenska odváží kompletní sadu šesti medailí z obou závodů kategorie Elite.

foto: Jan Brychta