Naši cyklisti drtí český peloton, další závod v Rokycanech vyhrál Rajchart

Naši cyklisti drtí český peloton, další závod v Rokycanech vyhrál Rajchart

Čtvrtému závodu Českého poháru na silnici opět dominovali závodníci z našeho hradeckého týmu Elkov/ Author, když zvítězil Jan Rajchart před týmovými kolegy Matějem Zahálkou a Michaelem Kukrlem. Jan Rajchart zároveň ovládl kategorii do 23 let a Zahálka si upevnil vedení v celkové klasifikaci soutěže Kalas cupu.

Velmi početné startovní pole se vydalo zdolávat 27 okruhů s celkovou délkou 162 kilometrů. Hned ve třetím okruhu ale peloton výrazně prořídl, a nakonec bylo klasifikováno pouze 18 závodníků, ostatní byli ze závodu odvoláni.
Šestikilometrový okruh se startem v obci Těšov nepatřil profilově mezi nejnáročnější, silný vítr ho však náročným udělal. Do třetího kola se peloton držel pohromadě a ze skupiny odpadlo jen několik málo závodníků. Ve třetím kole ale nasadil svižné tempo tým Elkov/Author, na silném větru rozdělil peloton na tři části a tím rozhodli celý závod.

„Před startem jsme věděli, že před stoupáním do cíle je to otevřené a fouká a bude se tam rozhodovat, ale kluci za to vzali trochu dřív, než jsem čekal. Nejdřív nám tam chyběl Polňa (pozn. Jiří Polnický), tak jsme na chvíli zvolnili, ale když jsme byli kompletní, začali jsme se točit na čele,“ popisuje průběh závodu jeho pozdější vítěz Jan Rajchart. “Kluci  asi  poznali,  že  když  na  to  mám,  snažím  se  jím  co  nejvíce  pomoct  a  teď  mi  to  vrátili.  Příště  je  řada  zase  na  mě,” dodal.
„Pořád  je  to  pro  mě  těžké,  přeci  jen  je  to  závod  na  160  kilometrů.  Jezdil  jsem  hlavně  na  biku,  takže  jsem  byl zvyklý na kratší závody,“ připomenul ještě bývalý reprezentant na horských kolech.

Závodníci zaostávající za vedoucí skupinou byli průběžně odvoláváni, šest kol před cílem byla nakonec z trati stažena i poslední jedenáctičlenná skupina jedoucí za první skupinou, v té době čítající 19 závodníků. Pět kol před cílem začal být Elkov/Author opět aktivní, závodníci se rozhodli neponechat nic náhodě a setřást i zbylé soupeře z jiných týmů.Do posledních čtyř kol už najížděla jako první skupina deseti závodníků ve dresu hradeckého týmu a Petr Hampl z TJ Favorit Brno, který s nimi jako jediný udržel krok. V cíli se pak ze svého prvního vítězství mezi elitou na silnici radoval mladý Jan Rajchart.

„Jsem tu domácí, bydlím jen pár kilometrů odtud a už před startem jsem z kluků cítil, že by chtěli, abych tu vyhrál, takže je to hlavně jejich zásluha. Pro mě je to zatím největší úspěch. Začátek sezóny se mi moc nevydařil, měl jsem tam pády, ale věřím, že mě to vše posunuje a dostanu se do nominace na Závod míru,“ dodává a vzdává dík svým kolegům Rajchart.

Seriál závodů Českého poháru na silnici Kalas cup 2018 se přehoupl za svou polovinu. Další jeho zastávkou bude červnový závod v Blatné.

„Organizace závodů je dobrá a vše zatím probíhá bez problémů. Je pravda, že jsme letos nepočítali s takto výraznou dominancí týmu Elkov/Author, který před sezónou avizoval, že budou na startu poháru zřídka, nebo v oslabené sestavě. Přesto, že často nejedou v plném počtu, zatím dominují všem závodům Českého poháru. Dnes byl závod trochu specifický, okruh byl náročný a hlavně krátký. Zároveň na polovině trasy foukal boční vítr, na druhé pak proti. Zvítězila tedy kolektivní síly, kterou Elkov opět prokázal, dnes neměli konkurenci,“ hodnotí dosavadní průběh ředitel seriálu Jakub Edr.

Po čtyřech závodech v průběžném vedení zůstává Matěj Zahálka (Elkov/Author) v elitní kategorii, Jakub Otruba (Elkov/Author) v kategorii do 23 let a dres pro nejlepšího nováčka zůstává Karlu Tyrpeklovi (Pardus/Tufo Prostějov).

Foto: Jan Brychta