Naši cyklisti ovládli týmovou časovku největšího domácího podniku sezony

Naši cyklisti ovládli týmovou časovku největšího domácího podniku sezony

Překvapivým vítězem úvodní týmové časovky devátého ročníku etapového závodu Czech Cycling Tour, největšího silničního podniku domácí sezony, na 18,6 kilometru se v Uničově stala domácí sestava týmu Elkov/Author, jezdců OLYMP CS MV. V podniku první kategorie kalendáře UCI za ní zaostaly dvě favorizované stáje – německá Bora/Hansgrohe byla pomalejší o tři vteřiny a polská stáj CCC Sprandi Polkowice zaostala za vítězi o šest vteřin.

Elkov/Author byl nejrychlejší na všech mezičasech a těžil z vyrovnanosti své osmičky jezdců. Na nejvyšší stupeň vystoupili Tomáš Bucháček, Pawel Cieslik, Josef Černý, Vojtěch Hačecký, Martin Hunal, Jiří Šorm, Michael Kukrle a Jiří Polnický. První projel cílovou páskou Polák Cieslik a do zítřejší etapy tak obleče žlutý trikot lídra závodu, nejlepším mladým jezdcem kategorie do 23 je Šorm a trikot pro nejlepšího Čecha ponese Jiří Polnický.

Laťku vysoko nastavil hned třetí startující tým Astana City, ale rychle jej z čela o vteřinu sesadila sestava Adria Mobil. Pod 21 minut se první dostali závodníci stáje Team Veloconcept, ale když cílem proletěla sestava Elkov/Author, tak se časomíra zastavila na 20:32 a jak se později ukázalo, byl to čas vítězný.

Ale o vítězství se česká stáj strachovala až do konce. Předposlední startující CCC Sprandi Polkowice, se třemi Čechy Janem Hirtem, Michalem Schlegelem a Františkem Sisrem v sestavě se hodně časem přiblížila a ještě menším rozdílem podlehla jediná stáj WorldTour kategorie Bora hansgrohe, kterou k vítězství nedotáhl ani skvělý časovkář Jan Bárta.

Hodně emotivně prožíval závěr závodu Otakar Fiala, trenér Elkov/Author. Se stopkami v ruce hlásil do telefonu, dali jsme jim tři vteřiny. “Oproti loňsku jsme hodně posílili, ale chtěli jsme být do pátého místa, s vítězstvím jsem rozhodně nepočítal. Kluci ale jeli celou trať vyrovnaně, přes kopec to odtáhli tři čtyři jezdci. Skvěle jeli Černý, Cieslik, Bucháček, Polnický a na rovinách jim vydatně pomohl Hačecký. Svůj podíl na vítězství ale má i zbylá trojice,” řekl Otakar Fiala a na dotaz, kdo bude v závodu lídrem řekl: “Máme vyrovnaný tým, ale trio Cieslik, Polnický a Černý jsou ti, na něž bychom chtěli jet.”

Spokojen byl i Josef Černý. “Je super, že jsme do závodu vstoupili tak dobře. Časovka byla těžká, ale dokázali jsme udržet vysoké tempo, všichni odvedli dobrý výkon. Máme to dobře rozjeté, ale rozhodovat se bude až v dalších těžkých horských etapách.”

Výsledky CCT: Týmová časovka na 18,6 km:

  1. Elkov/Author 20:32, 2. Bora/Hansgrohe +3, 3. CCC Sprandi Polkowice +6, 4. Team Veloconcept +15, 5. Wilier Triestina – Selle Italia +24, 6. SEG Racing Academy +28, …18. CK Příbram Fany Gastro +1:51.