Nechystám žádnou revoluci, chci posouvat dál nastolený trend, říká Pavel Kubeš, nový ředitel Olymp CS MV

Nechystám žádnou revoluci, chci posouvat dál nastolený trend, říká Pavel Kubeš, nový ředitel Olymp CS MV

První týdny ve funkci má za sebou Pavel Kubeš, nový ředitel Olympu, centra sportu ministerstva vnitra. Jaké byly jeho první kroky ve Stromovce, kam směřuje dál?

 

V jakém stavu jste převzal resortní sportovní centrum?

Olymp historicky znám, přesto jsem byl až překvapen tím, jak skvělý areál s vynikajícími parametry tady má. Poznávám se s lidmi, kteří tu fungují, od nejužšího vedení v čele s paní Janků až po řadu dalších. Myslím, že budeme do budoucna velmi dobře spolupracovat. Neplánuju žádnou revoluci, chci pokračovat v nastoleném  trendu, vylepšovat ho a posunovat dál. Chci se zaměřit na efektivitu ve využívání finančních prostředků, zlepšování podmínek pro sportovce a trenéry, na marketing a zvyšování povědomí o značce Olymp.

 

Blíží se olympiáda, už za necelé tři měsíce…

Do příprav na zimní olympiádu neplánuju zasahovat, už ani nejde nic měnit. Dál budeme maximálně podporovat všechny sportovce, kteří tam míří, abychom jim vytvořili co nejlepší podmínky pro finální přípravu a pak vlastní olympijské představení.

 

Základem vaší role je také koordinace spolupráce s předními sportovními institucemi v zemi. Jak se vede?

Dochází k určitému posunu. Jsem rád, že mě krátce po nástupu navštívil přímo tady pan Neusser, šéf Národní sportovní agentury, a popřál mi hodně štěstí. Domluvili jsme se na pravidelných schůzkách. Měli jsme u kulatého stolu setkání se zástupci Dukly a Viktorky, tedy sportovních center ministerstev obrany a školství. Doufám, že se budeme posouvat k vytváření jednotné koncepce a strategie pro všechna resortní centra ve spolupráci s NSA. Sešli jsme se i s panem Kejvalem na Českém olympijském výboru, věřím, že i tam budeme dobře pokračovat a vídat se i společně s NSA, což se dosud příliš nedařilo.

 

Pak přijdou na řadu jednotlivé sportovní svazy, největší jsou z vašeho pohledu atleti…

Potkali jsme se se šéfem atletiky panem Varhaníkem po jeho delším pobytu v zahraničí, probrali jsme možnosti spolupráce i dalších možností pro blaho atletiky. Setkání se šéfy ostatních svazů probíhají a jsou plánovány průběžně.

 

Uvažujete o významnější obměně zhruba tří a půl stovek podporovaných sportovců, jejichž seznam se každého půl roku aktualizuje?

Nemyslím si, že bychom chtěli nějaké odvětví upozaďovat. Ale už jsme došli ke konsensu o spolupráci s veslařským svazem a kompletní ženská reprezentace se přesouvá sem pod nás. To je první změna. Český olympijský výbor nám umožní využívat jedinečný skatepark, postavený před Olympijským festivalem, dolaďujeme přesné detaily. Chceme rozšířit skateboarding v Olympu, otevřít zde i vlastní klub, udělat nábor mládeže do tohoto mladého olympijského odvětví.

 

Sám působíte jako rozhodčí v plochodrážním sportu, jaké úmysly máte s podporou jezdců z Markéty?

Pocházím z Pardubic, narodil jsem se pár set metrů od plochodrážního stadionu, takže mi tenhle sport byl dán do kolíbky a učaroval mi už jako malému klukovi. Mám k ploché dráze blízko, ale dříve Petr a nyní Pavel Ondrašíkovi ji vedou v rámci Olympu velmi dobře, není důvod něco měnit. Navíc i počtem sportovců je to jenom jedna ze součástí Olympu, máme před sebou větší výzvy.

 

Máte informace o rozsahu státní podpory na další období?

V tuto chvíli nepočítáme se změnami v naší činnosti, ale je pár dní po volbách. Uvidíme, jaké budou kroky nové vlády směrem ke sportu a Národní sportovní agentuře. Věřím, že resortní sportovní centra nebudou omezena, protože to by se projevilo na sportovní reprezentaci země.

 

Podpora profesního sportu policistů, záchranářů a dalších se nemění?

Ta je velmi dobře zaběhnutá, pokud nějaké změny, tak leda k lepšímu. Akce se plánují kontinuálně, jsme velmi vstřícní k posilování resortního sportu.

 

I jemu slouží zdejší vyhlášené zdravotnické centrum.

Nechci měnit něco, co funguje, to můžu zopakovat. Je potřeba se podívat na efektivitu, zda je vše nastaveno správně a všechny finanční toky míří tam, kam mají. Nemám důvod tomu nevěřit, ale musím se s tím důkladně seznámit, to je moje priorita.

 

Ještě směrem k olympiádě, kdo je vaším nejoblíbenějším teď už i svěřencem?

Když se rozhlídnete u mě v kanceláři, kdo tady visí na zdi, máte odpověď (na fotografiích jsou Martina Sáblíková, biatlonisti a bobisti… pozn. aut.). Ale každý, kdo se na olympiádu dostane, už dosáhl obrovského úspěchu a já určitě budu fandit úplně všem našim olympionikům i všem českým sportovcům.