Neúnavně se rval o čelo. Nakonec na jubilejní 1000. Grand Prix vybojoval jezdec Salač fantastické druhé místo!

Neúnavně se rval o čelo. Nakonec na jubilejní 1000. Grand Prix vybojoval jezdec Salač fantastické druhé místo!

Le mans. Už jen pokoutné vyslovení názvu tohoto legendárního francouzského okruhu nahání většině motoristických nadšenců husí kůži. Aby ne. Zatáčky Circuit de la Sarthe již byly svědky těch nejepičtějších momentů v historii benzínových sportů. Jubilejní 1000. Grand Prix v historii silničního šampionátu si tak dost možná nemohla naplánovat lepší místo a jediný Čech v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů Filip Salač si zároveň nemohl naplánovat lepší závodní formu. Druhým místem vyrovnal své dosavadní kariérní maximum!

  

zdroj: instagram.com/filipsalac12

Jaké to je, stát na druhém nejvyšším stupínku na okruhu Le Mans, si už rodák z Mladé Boleslavi vyzkoušel v roce 2021. To ale jezdil o kubaturu níž. Tedy Moto3. Teď už platí za ostříleného mazáka v Moto „dvojkách“, což jednadvacetiletý jezdec potvrdil právě během uplynulého víkendu ve Francii, kde si na legendárním okruhu dojel pro třetí pódiové umístění v kariéře. „Jsem šťastný, tohle druhé místo pro mě strašně moc znamená. Teď v tom musíme pokračovat.“ Neskrýval radost jezdec týmu Gresini.

zdroj: instagram.com/filipsalac12

Na umístění mezi trojkou nejlepších jistě Salač pomýšlel už po kvalifikaci, kde si vyjel čtvrté místo. A ke skvělému úspěchu opět pomohlo i ono bájné sportovní štěstíčko. Závod totiž pořadatelé zkrátili z 22 na 14 kol poté, co po prvním startu došlo k hromadnému pádu tří jezdců. Restart se odehrál ve shodném rozestavení jako napoprvé, ale Salač ve druhé lajně měl před sebou tentokrát volný prostor, protože vítěz předchozího závodu i sobotní kvalifikace Sam Lowes měl také pád a nestihl včas vyrazit na trať. Brit musel pokračovat místo z pole position z boxové uličky a vybojoval alespoň bod za patnácté místo. Pro českého mladíka byl však restart spásou. „Napoprvé jsem neměl dobrý start, ale červené vlajky mi daly druhou šanci. Snažil jsem se držet blízko čelu závodu.“ Přiznává Salač. Nyní už ale jistě se svými kumpány z Moto2 vyhlíží další zastávku. Šampionát se přesouvá do Itálského Mugella, kde se pojede druhý červnový víkend. Potvrdí formu i na jihu Evropy? My budeme rozhodně držet palce!

zdroj: instagram.com/filipsalac12

 

 

Úvodní snímek: instagram.com/filipsalac12