
22 Čvc Olympijský park otveřel brány ve Stromovce. Na Olympu
Se 47 sporty se můžete v průběhu tokijského sportovního svátku na vlastní kůži seznámit v Olympijském parku v pražské Stromovce. Jeho brány se otevřely už v pátek 22. července ráno v 9 ráno, čtyři hodiny před slavnostním zahájením her.
„Je nám ctí ukázat široké veřejnosti naše sportoviště, kde se připravují naši špičkoví reprezentanti v mnoha odvětvích, ale i příslušníci policejních a hasičských sborů,“ řekl Jiří Beran, ředitel Olympu, sportovního centra ministerstva vnitra.
Objevili se politici, vystoupil i japonský velvyslanec Hideo Suzuki, který zafandil v obou jazycích: “Čeko Ganbare! Češi do toho!” Známý zpěvák Mirai Navrátil pak zapěl až pro sportovce do Tokia: “Když nemůžeš, tak přidej…”
Olympijský park se rozkládá v celém areálu od tenisových kurtů přes beach arénu a sportovní halu až po atletický stadion, přilehlá hřiště a dokonce i bobový trenažer. Speciálně pro tuto akci zde vyrostl skatepark pod dohledem Maxima Habance, člena Olymp CS MV, který přivítá ještě další akce a bude pak dál sloužit Pražanům.
„Samozřejmě radši bych byl v Tokiu,“ posteskl si sportovec, jemuž těsně unikla kvalifikace. „Ale snažím se nezahořknout a věnovat se dál svému sportu. Jsem moc rád, že jsme tu mohli skatepark vybudovat, má dokonce lepší parametry než můj vlastní ve Vysočanech. A budu přejíždět i do Olympijského parku v Brně na Kometě a tu olympiádu si užiju. A další máme v Paříži už za tři roky,“ dodal zvesela.
Vchod do parku leží od říčky ze Stromovky, pochopitelně i zde za přísných bezpečnostně-hygienických opatření. Antigenní testy vám ale na vyžádání provedou i na místě. Musí je mít už i děti od 6 let. Denní kapacita je nyní 2500 návštěvníků, většinou se dá registrovat předem, část však zůstane volná pro „náhodně příchozí“. Vstupenky pak kromě prvního dne, který byl zdarma, stojí 50 Kč, děti do 12 let a senioři nad 65 jdou volně pořád. Provoz poběží do 8. srpna.
Hned tento pátek jste tu mohli na velkoplošné obrazovce sledovat slavnostní zahájení s moderátorem, bývalým krasobruslařem Tomášem Vernerem, který zde povede každodenní produkci Czechteam.tv, nebo Zuzanou Ósako, tvůrkyní nejednoznačně přijaté nástupové kolekce české výpravy. Naživo ji zde předvedli cyklista Roman Kreuziger a kladivářka Kateřina Šafránková, takže jste si mohli obrázek udělat sami. Natáčet se bude i fandění a tento záznam se posílá ze všech zemí sportovcům do Tokia, pořadatelé ho tam budou pouštět na prázdných stadionech.
Sportovní svazy v režii Českého olympijského výboru připravily ukázková sportoviště a přivedou své známé tváře. Na některá stanoiviště se vyplatí rezervovat si místa předem. „V minulosti bylo hlavní ideou si spíše společně užít sportovní fandění a přitom si trochu zasportovat. Dnes chceme ještě po těžké době pomoci především dětem najít si svůj sport nebo je přivést k němu zpátky,“ říká Veronika Linková, zástupkyně ČOV. Děti mohou sbírat body na Kinder Joy Card a získat pak za výsledky diplom nebo medaili.
Jistě zaujme i ukázkový projekt Eda, zaměřující se na rozšíření povědomí o olympismu formou zábavných vědomostních testů, které svoji formou využije i televizní kanál ČT Déčko nebo později i školní programy. V eko zóně uvidíte, jak recyklační stroj vyrobí z odpadových platů třeba tenisovou raketu nebo medaili. O kus dál stojí dopravní hřiště a firma Specialized poskytne na třech stanovištích (metro Holešovice a Hradčanská a zastávka MHD Výstaviště) svá kola pro dojetí do Olympijského parku.
„Areál bude plně k dispozici parku. Naši sportovci budou trénovat na Dukle, ale mnozí se zúčastní i tady. Třeba bobisté si sem naplánovali soustředění, při němž ukáží, jak funguje jejich trenažer,“ říká Kateřina Janků-Baďurová, sportovní ředitelka Olymp CS MV, sama účastnice olympiád v Aténách 2004 a Pekingu 2008 ve skoku o tyči, která určitě přivede i své dcerky. Podobně vyvede rodinku ambasadorka parku, olympijská vítězka ve střelbě Kateřina Emmons-Kůrková.
Podrobný program všech akcí v Olympijském parku najdete na www.olympijskyfestival.cz