OLYMPIÁDA DEN -1: Biatlonisti trénují, Koudelka závodí, Nováková s Berouškovou jdou první do boje o medaile

OLYMPIÁDA DEN -1: Biatlonisti trénují, Koudelka závodí, Nováková s Berouškovou jdou první do boje o medaile

První ostře sledované tréninky a už i den volna mají za sebou biatlonisté. První podstoupili soutěžní tlaky skokani na lyžích. A do první medailové bitvy o medaile vstoupí běžkyně na lyžích Petra Nováková a Kateřina Beroušková. Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu začínají!

Tak tedy skokani. Do čtvrteční kvalifikace na středním můstku HS-109 zasáhli Čestmír Kožíšek a Roman Koudelka. S číslem 28 se spustil z nájezdu Koudelka a skokem dlouhým 97,5 metru obsadil nakonec 24. místo. To letos ve světovém poháru úspěšnější Kožíšek, bratranec úspěšného běžce na lyžích Dušana (ten se letos do olympijské nominace nevešel) dal pouze 81 metrů. To mu stačilo jen na 54. místo – stal se tak bohužel jedním ze sedmi skokanů (spolu s dalším Čechem Štursou, Polášek postupuje), kteří se do sobotního závodu nepodívají…

„Byl jsem docela nervózní, nikdy nevíte, co se může stát, stačí malý poryv větru. Ale jsem rád, že jsem to zvládl, spadl mi ze srdce obrovský kámen,“ říkal. „Snad se to zlepší, v sobotu (13.35 českého času, pozn. red.) má foukat, stát se může cokoli. Důležitý je postup.“

Petru Novákovou a Kateřinu Berouškovou čeká v sobotu v 8.15 českého času skiatlon na 7,5 km klasicky + 7,5 km volně. Pojede celkem čtyři kola. „Prudké a dlouhé stoupací pasáže střídají rychle sjezdy. Ve spodní části okruhů fouká hodně protivítr,“ komentuje Nováková tratě na golfovém hřišti, nyní v Aplensia Ski Resortu.

Ve 12.15 závodí o první z 11 sad biatlonových medailí ženy ve sprintu, v němž byla v sezoně tolik úspěšná Veronika Vítková. Nastoupit mají čtyři. Dnes si užívaly klidu, brzy ráno byl ale z něho vyrušen Ondřej Moravec dopingovou kontrolou. V místě Her už trénují jen jednou denně, Jessika Jislová jezdila klasiku kvůli otlakům v botách.

Rychlobruslařky Martina SáblíkováNikolou Zdráhalovou jedou od 12 hodin 3 000 metrů. Kvůli potížím s aklimatizací Sáblíková obětovala poslední dny na ledě. Pět dnů strávila s podpůrným týmem v Kangnungu u moře s letním tréninkem na suchu.

Přitom funěl silný vítr od vody, který tlačil teploměr hlouběji než na sedm stupňů, kolik ukazoval. Skákaly a trénovaly odrazy, v pokoji pak šlapaly na cyklistickém trenažéru a ještě si zašly do městské posilovny. Brusle obuly až po přesunu do Olympijské vesnice. Záda, zdá se, drží. Tak snad to v sobotu vyjde!

foto: Pavel Lebeda, Pchjongčchang