Olympiáda den 1: Báječná Sáblíková těsně čtvrtá za medailí

Olympiáda den 1: Báječná Sáblíková těsně čtvrtá za medailí

Páté hry zahájila rychlobruslařská legenda Martina Sáblíková čtvrtým místem na 3000 metrů. Potřetí pod pěti kruhy na této nevděčné pozici. „Smutná nejsem, jsem moc ráda, jak to dopadlo,“ usmívala se zadostiučiněním šestinásobná olympijská medailistka.

 

Martina Sáblíková zajela výborně (4:00,34) a zahnala obavy o stavu formy po nedávném rozříznutí stehna bruslí. Po šesté rozjížďce vedla, jenže na startu zbývaly ještě dvě dvojice. A když jí v té následující předstihla Kanaďanka Weidemannovou, vypadalo to s největší pravděpodobností na „brambory“, stejně jako před čtyřmi lety v Koreji. A tak i dopadlo, ztráta na bronz byla 1,7 vteřiny.

„Nečekala jsem, jak se mi pojede dobře. Až poslední dvě kola byla hodně těžká, ale o zranění jsem vůbec nevěděla, a taky led byl skvělý, obavy se nanaplnily. Sama sobě jsem dokázala, že to ještě jde,“ říkala. Zvítězila Nizozemka Schoutenová a stříbro bere Italka Lollobrigida, s níž Sáblíková letos trénovala v Collalbu. Druhá česká reprezentantka Nikola Zdráhalová obsadila 18. Místo (-16,20). Další medailová naděje pro Sáblíkovou visí na pětce.

Petra Hynčicová a Petra Nováková zasáhly do ostrých bojů v Čí ě jako první. Závod běžkyň na lyžích ve skiatlonu (7,5 km klasicky + po přezutí 7,5 km volně) se jel v kruté zimě i vichru a ovládla ho podle očekávání Therese Johaugová z Norska, která získala své první olympijské zlato. S odstupem 4:27 minuty dojela na svých druhých hrách 26. Hynčicová, 30. (-4:39) pak nejzkušenější členka týmu Petra Nováková. „Škoda, že to nebylo delší, možná bych se ještě posunula dopředu,“ říkala spokojená Hynčicová.

Smíšenou biatlonovou štafetu (Jislová, Davidová, Karlík, Krčmář) odsoudila v obávaných větrných poryvech k nezdaru špatná střelba 22letého mladíka Mikuláše Karlíka na třetím úseku, na „nejedoucí“ lyže si stěžovala Markéta Davidová. Šéftrenér Rybář se ji dokonce po dojetí musel omlouvat, i když přesný důvod nezmínil… Češi celkem 17x dobíjeli a Karlík musel navíc na 3 trestná kola, to na víc než 12. místo nestačilo, i když ženy předávaly ještě sedmé. V atraktivním finiši rozhodl o norském triumfu Johannes Bö.

V short-tracku, rychlobruslení na krátké dráze, vypadla na pětistovce Michaela Hrůzová už v rozjížďce, kde skončila třetí za čtyř a nepostoupila ani zásluhou času (45,060). Čeká ji start ještě na její lepší trati, patnáctistovce, kde byla na poslední olympiádě 24.

foto: CzechOlympicTeam