OLYMPIÁDA DEN 16: Běžkyně Beroušková byla nejlepší na třicítce a pak už loučení

OLYMPIÁDA DEN 16: Běžkyně Beroušková byla nejlepší na třicítce a pak už loučení

Závěrečným ceremoniálem s vlajkonoškou Ester Ledeckou uzavřeli čeští sportovci 23. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Česko skončilo s medailovou bilancí 2 – 2 – 3 (z toho Olymp 0 – 2 – 2) na čtrnáctém místě v hodnocení národů, kterému dominovali s rekordním ziskem (14 – 14 – 11) Norové před Němci (14 – 10 – 7) ze 102 soutěží. Předtím ještě i poslední den byli v akci členové Olymp CS MV. V Praze přistanou v pondělí po 16. hodině…

 

Němci vyhráli i třetí olympijskou soutěž bobistů. Nejlepší čtyřčlennou posádku dovezl pro zlato pilot Friedrich. České posádky s piloty Dominikem Dvořákem a Janem Vrbou zajely ve třetí jízdě na setinu stejný čas 1,29 sekundy za ním, což nestačilo na postup do čtvrté jízdy. Skončili tak 21. (Dvořák), resp. 24. (Vrba).

Posádka čtyřbobu Dominik Dvořák, Jaroslav Kopřiva, Jakub Nosek, Jan Śindelář. Boby – muži. Pchjongčchang.

Spolu s dalšími děvčaty z týmu vstoupila jako první z české výpravy do olympijského závodního šrumce před dvěma týdny ve skiatlonu a teď z něj Kateřina Beroušková jako předposlední vypadla. Ještě o sedm minut za ní dojela do cíle Petra Hynčicová. Obě tak měly nejdelší korejský program ze všech českých sportovců. Petra Nováková už nenastoupila na start.

Beroušková, původem a ještě před pěti lety hlavně atletka, dojela 23. a vůbec se nemusí mračit. Nechala za sebou třeba členku bronzové ruské štafety Neprajevu. Na 30 km klasicky zůstala 9:23 minuty za fenomenální vítězkou Norkou Björgenovou. Ta se s patnáctou medailí stala nejúspěšnější zimní olympioničkou všech dob a zároveň rozhodla o celkovém vítězství Norů v pořadí národů.

„Tajným přáním bylo dojet do dvacítky, ale od začátku jsem se nechytila hlavního balíku a jela sama,“ řekla Beroušková poté, co tu společně s postupem do čtvrtfinálových rozjížděk sprintu dosáhla nejlepšího výsledku kariéry.

Foto: Pavel Lebeda