Olympiáda den 15: Davidová byla i v hromadném závodě jednu ránu od medaile

Až poslední závod olympijského programu, ten ženský s hromadným startem, si mohli čeští fanoušci vychutnat znovu skutečně v medailovém transu. Markéta Davidová v něm skončila čtvrtá. Stejně jako v prvním vytrvalostním závodě ji poslední rána nejspíš připravila o medaili.

Hned od začátku jela na špici, na první střelbě byla devátá. Daleko za ní přijela Lucie Charvátová, jenže po úspěšné střelbě a posledním minulém terči Davidové, na tom byla po odjezdu ze střelnice líp. Na druhé položce střílela už čistě, zato Charvátová musela na dvě trestná kola. Davidová už sahala po třetí pozici, ale po jedné chybě na další střelbě zůstala mezi pěti. Do posledního kola ztrácela pět vteřin na třetí místo, avšak obě Norky ji začaly odjíždět. Na závěrečné palbě zůstala s jednou chybou Francouzka Braisazová-Bouchetová, což ji zajistilo zlato, dvě Norky a Davidová minuly dvakrát, Elvira Öbergová dokonce třikrát. Charvátová s horším během i pěti chybami skončila 28. (-4:10,7). Čtvrtá Davidová měla šestý nejlepší běh (v cíli -53,4).

„Moc mě to mrzí,“ litovala Markéta Davidová. „Doufala jsem, bojovala jsem až do konce. Tady je možné úplně všechno, viděli jsme to v závodech předtím. Snažila jsem se jet. Ale Norky si ty síly rozvrhnuly dobře. Ale i já jsem měla dobré lyže, pokazila jsem si to sama. Tou střelbou.“

Bobisté chtěli do desítky i na čtyřce, ale taky marně. Po dvou jízdách prvního dne jsou dvaadvacátí, před nimi i Brazilci… V první jízdě nabrali ztrátu už na startu, pak narazili do hrazení, dostali smyk. I po druhé se chytal pilot Dominik Dvořák za hlavu. „Výsledek mluví za všechno,“ řekl. „Je to zklamání, ta třináctka (zatáčka), je zlo. A já dělám chyby v řízení, jezdí se tu o vteřinu rychleji než v tréninku.“ Druhý den se jede třetí jízda, nejlepších dvacet pak má ještě čtvrtou. Český čtyřbob skončil dvaadvacátý i před čtyřmi lety v Koreji.

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová nakonec nenastoupila do závěrečného závodu s hromadným startem. Přitom před čtyřmi lety v Pchjongčchangu v něm byla osmá. Už dříve nabídla své místo Martině Sáblíkové, ta ovšem odmítla. Zdráhalová si v tréninku natáhla přitahovač stehna a ten ji nedovolil vyrazit. Předtím tu absolvovala čtyři starty na 3000, 1500, 500 i 1000 metrů.