Olympiáda den 16: Sáblíková se s vlajkou loučila s Pekingem. Vzhůru do Milána a Cortiny 2026!

Olympiáda den 16: Sáblíková se s vlajkou loučila s Pekingem. Vzhůru do Milána a Cortiny 2026!

Kdo jiný než legenda českého sportu Martina Sáblíková by měl dostat poctu nést národní vlajku na slavnostním zakončení zimních olympijských her v Pekingu? Zhostila se ji výborně stejně jako ve Vancouveru 2010. „Zakončení se sportovci je super, ale mám raději zahájení. Když vidím, jak oheň uhasíná, přijde mi to smutné. Uvědomím si, že ta čtyřletá etapa opravdu končí,“ řekla.

Peking se stal prvním místem, které hostilo letní i zimní hry. V šestnácti dnech tu přes 2800 sportovců soutěžilo o 109 sad medailí. Česko zaznamenalo nejhorší bilanci od roku 1994, podle počtu medailí skončilo v pořadí zemí 21. O jeden ze dvou cenných kovů se postarala bronzem z pětky naše Martina Sáblíková. Nejúspěšnější česká sportovkyně historie zimních her přidala ještě čtvrté místo na trojce. Čtvrté místo zdobí i Markétu Davidovou z biatlonového závodu s hromadným startem. „To se nedá považovat za úspěch u deváté nejpočetnější výpravy her,“ zhodnotil však Filip Neusser, šéf Národní sportovní agentury. Za čtyři roky hostí zimní olympijské hry města severu Itálie v čele s Milánem a Cortinou d´Ampezzo.

Poslední den sportovního programu jsme měli ještě sedm sportovců v akci. Na ženské třicítce opět v krutých mrazivých podmínkách a fujavici Petra Nováková závod nedokončila, na mezičase na desátém kilometru byla 42. „Od začátku se mi nejelo dobře. Nešťastně jsem se dostala dopředu, kde se jelo vyšší tempo, než jsem chtěla, a na suchém sněhu nahoře jsem se hodně trápila. Bylo to pro mě za hranou, odstoupila jsem,“ přiznala. Nejvíce se radovala opět královna her Therese Johaugová z Norska.

Družstvo alpských lyžařů skončilo v osmifinále o den odloženého paralelního slalomu po porážce s Francií. Češi už prohrávali 0:3, jako první podlehla Elese Sommerová velezkušené Tesse Worleyové, ke konci minula bránu. Pak Krýzl nestačil na Pinturaulta. A po něm ani Tereza Nová na Coralii Frasseovou-Sombetovou. Těsně před finišem spadla a projela cílem po zádech. Už pozdě potěšil Zabystřan, který předčil Faivrea, bronzového z obřího slalomu. Zlato získali Rakušané.

Český čtyřbob se po druhém dni posunul o příčku výš a skončil 21. Také oni tu chtěli zajet víc, toužili po desítce. V neděli se i přes zlepšení (nejlepší čas ze tří jízd 59,65) nedostali do poslední finálové jízdy. „Technicky to bylo lepší, ale nestačilo, jsem zklamaný, hlavně sám ze sebe,“ prohlásil smutně pilot Dominik Dvořák. „Nepovedlo se to, i když jsme dělali maximum, tak to občas chodí,“ dodal Jan Šindelář. V posádce byli ještě Jakub Nosek a sprinter Dominik Záleský. Zlato obhájil podle očekávání německý superfavorit Francesco Friedrich a spol., jako první v historii získal double, tedy výhru na dvojce i čtyřce, podruhé za sebou.