Olympiáda den 4: Sestřelená biatlonová naděje Karlík

Olympiáda den 4: Sestřelená biatlonová naděje Karlík

Ve zlatém stínu Ester Ledecké jeli biatlonisté vytrvalostní závod.  O svoje místo na světle ramp se statečně bral Mikuláš Karlík, dvojnásobný medailista z loňského mistrovství světa juniorů se už už viděl v elitní desítce, ale v poslední střelecké položce třikrát netrefil a bylo po nadějích. I tak se na 31. příčce ocitl jako nejlepší z Čechů.

 

Karlík dojel se ztrátou 4:08. „V životě jsem nedal v dlouhém závodě tři nuly za sebou,“ říkal. Až tady. „Možná jsem to pojal moc nalehko. Lehce mi už přimrzaly prsty. Ale nechci se a to vymlouvat. Myslel jsem na spoustu věcí. Že jedu fakt dobře, že můžu udělat dobrý výsledek, že chci zastřílet v klidu stejně jako v tréninku. A taky už jsem toho měl jednoduše dost. Šestnáct kiláků na tomhle suchém sněhu je fakt dřina a já se dnes na trati ani nemohl za někým vyvážet. Takže jsem se trochu třásl,“ vykládal ještě. Přesto zajel sedmnáctý nejlepší běžecký čas. „Navzdory všemu je pro mě v téhle zimě i průlomový výsledek, za který jsem rád. Beru ho jako odrazový můstek. Dál budu okukovat od zkušených a pracovat na sobě.“

Až za ním dokončil lídr týmu, 59. (-6:40, 5 „netref“). Michal Krčmář nedokáže překročit ne Ledecké stín, ale svůj vlastní. „Strašně moc chci a z přemíry snahy chybuju,“ ví dobře. Druhá ležka a třikrát mimo… „Co předvedl Michal na střelnici, není to, co v něm je. Hrozně moc přemýšlel, hrozně chtěl, hrozně na sebe bral zodpovědnost. V přípravě počítal s tím, že tu bude vítr, ale když tu pak skutečně byl, bral mu klid a jistotu a trochu se v tom ztrácel,“ hodnotil ho šéftrenér Ondřej Rybář. „Musím se hlavně nějak vypořádat s tím, co se stalo dnes, a vjet do zdejšího sprintu silnější,“ dodal Krčmář.

Milan Žemlička protnul cíl ještě za ním 62. (-6:56, 2 chyby), Jakub Štvrtecký 65. (-7:05, 5 minel). Francouzskou trikolóru navázal na fourcadovský vítězný stěžeň Quentin Foillon Maillet.