OLYMPIÁDA DEN 6: Výtečný biatlonista Krčmář byl sedmý, lyžařky se spíš trápily

OLYMPIÁDA DEN 6: Výtečný biatlonista Krčmář byl sedmý, lyžařky se spíš trápily

Jak vysoko visí olympijská medaile, vědí i skvělí čeští biatlonisté, kteří už mají dvě. Ale dnes na další nedosáhla ani Veronika Vítková, ani Michal Krčmář.

Sjezdařky zahájily obřím slalomem. Jenže obě naše zkušenější dámy, Kateřina Pauláthová i Martina Dubovská vypadly v prvním kole. „Jako by mě přejela rolba, tak jsem byla ztahaná. Nevím, co se stalo,“ smutnila Pauláthová. Gabriela Capová dojela 34. v prvním kole, na rozdíl od praxe světových pohárů však šla i do druhého, kde startovala po nejlepší třicítce. Tady zajela solidní 27. čas, což jí v součtu vyneslo 29. místo (celkový odstup 7:40 vteřiny). Zvítězila americká královna Mikaela Shiffrinová.

Volná intervalová ženská desítka na běžkách přinesla zajímavou podívanou. Vyhrála Norka Hagaová, o bronz se podělila její krajanka Björgenová (má dvanáctou olympijskou medaili, čímž vyrovnala Björna Dählieho) s Finkou Pärmäkoskiovou.

Z našeho pohledu to bylo horší. Zklamaná Petra Nováková skončila 28. se ztrátou 2:33 na vítězku a 45. Kateřina Beroušková  (-3:13). „Bolely mě nohy, bylo to náročné. Pojedu ještě třicítku, snad se to zlepší,“ posteskla si česká jednička.

Vytrvalostní závod biatlonistek skončil pro české ženy rozpačitě. Zvítězila nečekaně Švédka Öbergová, letos až 58. ve světovém poháru. Veronika Vítková dosáhla zde zatím nejhorší výsledek 17. příčku po třech zaváháních na čtyřech střeleckých položkách. „Ideální podmínky, jelo se mi dobře (11. čas běhu, pozn. red.), ale netrefila jsem už první ránu. Nevím, proč,“ řekla. V sobotu ji čeká hromadný závod. „Musím se s tím poprat,“ nevzdává se.

Trestné minuty sbíraly i další – 3 Eva Puskarčíková (v cíli pak 44.), 5 Markéta Davidová (57.) a 5 Veronika Jislová (72.).

Mužům vládl Nor Johannes Bö, favorit Fourcade chyboval v poslední střelbě. „Další skvělý výsledek, mám na to rvát se o medaile a důležitá je taková stabilní výkonnost,“ pochvaloval si nejlepší český závodník Michal Krčmář. Na 20 km báječně bojoval, netrefil jedinkrát hned v první položce a skončil sedmý.

Stejně jako Ondřej Moravec, který minul až v závěru, ale tentokrát jel pomaleji, což mu vyneslo solidní 12. místo. „Asi ztráta koncentrace, bylo tam už rušno,“ zalitoval. Michal Šlesingr dokončil 45. (5 chyb) a Adam Václavík 67. (6).

V medailovém hodnocení zemí vede Německo (9 – 2 – 4), Česko (Olymp) je šestnácté s jedním stříbrem a jedním bronzem.

Zítra pokračují soutěže alpských lyžařů, naše dámy Martina Dubovská (s číslem 34) a Gabriela Capová (38) mají svoji hlavní disciplínu – slalom. V pravé poledne českého času nastoupí Martina Sáblíková taktéž na svoji mistrovskou pětku. Na 5 000 m má z posledních dvou olympiád zlato, dotáhne zlatý hattrick? Na závěr dne půjdou do kvalifikace o místa na velkém můstku Roman Koudelka (číslo 27) a Čestmír Kožíšek (31) – postoupit by mělo 50 z 57 skokanů.

foto: Pavel Lebeda