Olympiáda den 6: Sáblíková odlila do bronzu svoji legendu

Olympiáda den 6: Sáblíková odlila do bronzu svoji legendu

Bronzová medaile, která má zlatou hodnotu. Tak ji ocenil trenér Petr Novák. Jeho svěřenkyně Martina Sáblíková získala třetí místo na trati 5000 metrů. Na páté olympiádě je to pro ni sedmá medaile, čímž se zařadila za Věru Čáslavskou a po bok Emila Zátopka a Jana Železného. Nejvýznamnějších českých sportovců. Smekáme v němém úžasu.

Závod měl podobný průběh jako ten před třemi dny. Stejně jako na trojce zajela velmi dobře. Nejspíš ještě líp 6:50,09 patří k jejím nekvalitnějším časům na nížinných drahách. Po projetí cílové čáry vedla, ale za ní ještě dvě dvojice. Kanaďanka Weidemannová ji předjela (o 2,51 vteřiny), ale Norka Wiklundová zase nikoliv. A pak ještě favorizovaná Nizozemska Schoutenová s Italkou Lollobrigidou. Na trojce ji předstihly obě, teď ne. Své italské parťačce vrátila prohru, resp. o medaile se na vytrvalostních tratích svorně rozdělily.

„I když jsem se na tréninku cítila neuvěřitelně, tak po rozlosování jsem byla hodně skeptická. Říkala jsem si, že medaile na pětce vůbec není možná, že pojedu úplně sama, s nikým se nevytáhnu, a to mi nehraje do karet. Bylo složité soustředit se a přesvědčit sama sebe, že mohu na dálku bojovat i s těmi největšími favoritkami. Byla jsem z toho všeho rozhozená,“ prozradila předstartovní rozpoložení.

Z jízdy měla dobrý pocit, ale v medaili uvěřila až po poslední padesátce závodu. „Kdyby jí Irene o tolik nepoodjela, možná by se Lollo i hecla a udělala mě. Ona je z kolečkových bruslí a z tréninků s klukama zaťatá a jakmile má někoho jen kousek před sebou, dovede se pořádně hecnout. Tak jsem čekala do poslední chvíle.“

Ta ji přinesla bronzovou radost. „Čím jsem si letos prošla, to je vážně neuvěřitelné, že se mi povedlo. Pro mě byla neuvěřitelná už ta trojka. A dnes je pro mě pětka ještě neuvěřitelnější,“ jen hlesla.

Na ženké lyžařské desítce klasickou technikou byla nejlepší Češkou naše Petra Nováková na 30. místě se ztrátou 2:54,4 za opět kralující Norkou Johaugovou. “Je to můj standard, nenadchne, neurazí,” hodnotila dáma, která jezdí bez vazu v koleni.