OLYMPIÁDA DEN 7: Stříbrná radost fenoménu Sáblíková

OLYMPIÁDA DEN 7: Stříbrná radost fenoménu Sáblíková

Až do rána slavil Český dům v Koreji nejúspěšnější den olympiády. A pochopitelně s oběma hlavními aktérkami. Nejprve získala Eva Samková bronz ve snowboardkrosu a pak přidala stříbro rychlobruslařka Martina Sáblíková!

Po zklamání ze čtvrtého místa na 3 000 metrů získala na své nejlepší trati 5 000 metrů svoji šestou olympijskou medaili (3 ve Vancouveru 2010, 2 v Soči 2014 a 1 nyní 2018) a tím se stala nejúspěšnějším českým zimním olympionikem. Dnes překonala lyžařku Neumannovou i fenomenálního „letního“ běžce Zátopka!

„Stříbro je pro mě vítězstvím,“ připomněla těžkou sezonu, komplikovanou bolestmi zad. Pořádně začala trénovat podle svých slov až v lednu a v listopadu neujela na ledovém oválu víc jak tři kola. Přesto málem dosáhla na zlatý olympijský hattrick.

Martina Sáblíková nastoupila v Kangnungu opět až do úplně poslední rozjížďky a opět s Ruskou Voroninovou. Už před tím zajela Esmee Visserová z Nizozemska rekord dráhy a sebrala ho právě Sáblíkové. Ta se držela ještě v polovině jen desetinu zpět, ale v závěru ztratila celkem 1,62 sekundy.

„Obrovská satisfakce, jsem neuvěřitelně šťastná,“ radovala se. Poté, když viděla, co se tu jezdí za časy a dokázala téměř dorovnat svůj loňský čas, věřila, že ji získá. „Lidi mi fandili, tady i doma, nemohla jsem je zklamat, takovou atmosféru jsem už dlouho nezažila,“ vyprávěla dál nadšeně.

„Až se dám zdravotně dohromady, budu přemýšlet i o další olympiádě,“ přislíbila.

Z reprezentantek Olympu nejprve ve slalomu žen zůstala senzačně bez medaile jeho jednoznačná vládkyně posledních let Michaela Shiffrinová, zvítězila švédská už pamětnice Frida Hansdótterová. Martina Dubovská byla v prvním kole 32., ve druhém pak dojela do cíle a obsadila 29. místo, se ztrátou 6,14 na vítězku. „Nejsem spokojená, měla jsem větší očekávání,“ řekla. Gabriela Capová skončila 33. v první jízdě, ve druhé vypadla.

 

V kvalifikaci skokanů na velkém můstku se lépe dařilo Čestmíru Kožíškovi (23. za 132,5 m), Roman Koudelka prošel také (41., 116,5 m, přitom ve zkušebním kole dal 138,5 m).

Zítra nás čeká nejprve Kateřina Pauláthová (má číslo 36 z 45 účastnic) na sjezdovce na trati superG. Pak štafeta běžkyň na lyžích (s Petrou Novákovou a Kateřinou Berouškovou), dále biatlonistky, podle předběžné startovní listiny IBU jen Veronika Vítková (číslo 5) a Markéta Davidová (29), v masovém závodě na 12,5 km. A nakonec Roman Koudelka (číslo 20) s Čestmírem Kožíškem (24) na velkém můstku HS-140.

foto: Pavel Lebeda