OLYMPIÁDA DEN 9: Bronzový den oranžové dámy Erbanové

OLYMPIÁDA DEN 9: Bronzový den oranžové dámy Erbanové

Čtvrtou olympijskou medaili Olympu – celkově šestou českou – slaví Karolína Erbanová, rychlobruslařka na nejkratší trati 500 m na dlouhém oválu. Byla to bronzová radost a jen setina od stříbrné!

Původně hokejistka, teď už čtyři roky skoro Holanďanka… naplnila roky dřiny i samostatné cesty. „Je to mazec,“ radovala se. Obvykle jezdí závody ve dvě odpoledne, teď musela čekat až do půl desáté večer.

Ve čtrnácté rozjížďce nastoupila s hlavní favoritkou Japonkou Kodairaovou, měla skvělý start, ještě v cílové rovince se jí držela. Její soupeřka zajela olympijský rekord 36,94, Erbanová s 37,34 se ocitla druhá.

Pak musela čekat ještě dvě jízdy soupeřek. „Věřila jsem, že zůstanu mezi třemi.“ Předstihla ji už pouze Korejka I Sang-hwa, držitelka předchozích dvou olympijských titulů na této trati, ale už na ni neměla další Evropanka, Rakušanka Herzogová.

„Jsem tam, mezi nejlepšími, neujely mi o parník, jsem na sebe pyšná,“ dodala poté, co vyplakala slzy štěstí do národní vlajky. Tu ji přinesl český kouč Petr Novák, s nímž se nerozešla v nejlepším. I proto patřilo první objetí nizozemskému trenérovi Dennisi van der Gunovi. „Jsem asi trochu oranžová,“ připustila 25letá dívka z Vrchlabí.

V masovém závodě biatlonistů se Ondřej Moravec držel dlouho báječně až na dohled medaili. Jenže chyba v poslední položce stojce ho odsunula na jedenácté místo. „Jsem zklamaný,“ říkal trenér Ondřej Rybář. „Necítil jsem tu správnou stabilitu,“ připustil Moravec. Ale s nulou neodjel nikdo z nejlepších. Český závodník si navíc stěžoval na lyže na rozbitých úsecích.

Michal Krčmář tentokrát střílel mimo, s pěti chybami rozloženými do všech položek, dokončil 25. Ve fotofiniši zvítězil Francouz Fourcade. Trenéři teď řeší složení štafet.

Elitní český dvojbob se po dvou jízdách drží na slušné čtrnácté příčce. „Chtěli jsme do patnácti, vyšlo to,“ říkal pilot Dominik Dvořák, který jede s brzdařem Jakubem Noskem. Jan VrbaJakubem Havlínem jsou 23. „Nic se tady nemění,“ komentoval výkony pilot  Vrba.

V Českém domě se opět slavilo i s Martinou Sáblíkovou.

V pondělí pokračují další dvě jízdy dvojbobů, skokany na lyžích čeká týmová soutěž na velkém můstku HS-140.

Foto: Pavel Lebeda