OLYMPIÁDA DEN 8: Spokojená Davidová, nešťastná Vítková

OLYMPIÁDA DEN 8: Spokojená Davidová, nešťastná Vítková

Celý (nejen český) sportovní svět jen užasle sledoval zlatou jízdu Ester Ledecké. V olympijské akci byli i další sportovci Olymp CS MV. Česko je na třinácté pozici v medailovém žebříčku (1 – 2 – 2), vede Německo.

Kateřina Pauláthová dojela na 33. místě (se ztrátou 3,37) v superG, který se navždy zapíše do historie českého lyžování díky senzačnímu triumfu Ester Ledecké.

Na medailovém ceremoniálu se pak Ledecká potkala i s Martinou Sáblíkovou. Vyfotila se s ní a napsala si na facebook: “Obrovská čest. Martina je pro mě absolutní legenda, fantastická sportovkyně i osobnost. Moc jsem si to s ní užila.”

Rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Sejpalová vypadla na 1500 metrů v první rozjížďce na čtvrtém místě, její olympijská akce tedy trvala 150 sekund – skončila 24. Vyhrála Korejka Čche Min-Čong.

Štafeta běžkyň na lyžích s Kateřinou Berouškovou na prvním klasickém úseku (byla sedmá) a Petrou Novákovou (desátá) na třetím, prvním bruslařském, obsadila 11. místo. Za sebou nechaly pouze tři kvarteta Francii, Kanadu a Bělorusko. Zvítězily Norky díky finišmance Marit Björgenové, která získala 13. olympijskou medaili (7-4-2).

V masovém závodě biatlonistek se výborně držela Veronika Vítková. Ještě před poslední střelbou měla na dohled medaili, i po jedné chybě aspoň elitní desítku. Jenže současná česká jednička omylem zamířila na druhé trestné kolo navíc, protože se jí poslední terč kácel pomalu a ona se domnívala, že ho nedala…

„Většinou se ještě otočím, tentokrát ne, všimla jsem si toho až v cíli,“ smutnila. „Navíc se mi jelo špatně, den před tím jsem si hnula se zády a to mě limitovalo,“ vyprávěla poté, co dojela čtrnáctá. Zato šťastná byla po prvním hromadném závodě Markéta Davidová na 18. místě. „Měla jsem víc štěstí než rozumu, na střelnici mi padaly kalibry,“ smála se. Vyhrála ruská Slovenka, suverénní Anastazia Kuzminová.

Skokani na velkém můstku HS-140 dosáhli maxima vzhledem k výsledkům v sezoně, oba prošli do druhého kola. Roman Koudelka skončil 25., Čestmír Kožíšek 28., jen příčku za legendárním Ahonenem. Zlato ze Soči obhájil král Turné, polský orel Kamil Stoch.

Veselo bylo v Českém olympijském domě, kde se slavily ještě i včerejší medaile…

A co dál? V neděli začíná ostrý program bobistům, jede se první a druhá jízda dvojbobů (Dominik Dvořák – Jakub Nosek a Jan Vrba – Suchý). Pak nastoupí 30 nejlepších biatlonistů včetně Michala Krčmáře (číslo 4) a Ondřeje Moravce (29) do masového závodu na 15 km. A nakonec 500 metrů rychlobruslařek znamená naději pro Karolínu Erbanovou.

foto: Pavel Lebeda