Olympiáda je jasná priorita, říká měsíc před startem kvalifikační série lezec Ondra

Olympiáda je jasná priorita, říká měsíc před startem kvalifikační série lezec Ondra

Už za měsíc odstartuje lezecká kvalifikační série, v níž se budou rozdávat další vstupenky na olympiádu v Paříži. Uspět v ní chtějí i čeští reprezentanti v čele s Adamem Ondrou. „Olympijská kvalifikace a následně olympiáda je pro mě jasná priorita,“ říká bez váhání.

Česká lezecká jednička zatím splněno nemá. Z loňského mistrovství světa v Bernu se na hry kvalifikovali medailisté a Ondra skončil šestý. V následující Evropské kvalifikaci postupoval pouze vítěz a on byl čtvrtý. Tentokrát své šance vidí pozitivněji. „Pro mě osobně je to uklidňující v tom, že oproti těm předcházejícím závodům je tady těch vstupenek daleko víc. Není to jen jeden závod, ale přeci jen dva a výsledky se sčítají,“ řekl na úterní tiskové konferenci Adam Ondra. Kvalifikační série začne v polovině května v Šanghaji, druhý závod se uskuteční v červnu v Budapešti. A ze 48 účastníků postoupí na olympijské hry hned 12 z nich.

Prioritou jsou nominační závody také pro Elišku Adamovskou. „Ty závody jsou čtyřdenní a je to opravdu velmi náročné. Snažím se teď pracovat s tím, abych se i v těch posledních dnech cítila podobně jako na začátku a dokázala podávat podobné výkony,“ poodkryla aktuální přípravu.

Kvalifikační série se přitom zúčastní ještě Michaela Smetanová a Martin Stráník, další dva členové Olympu. „Poslední dny budeme trénovat spolu, což je skvělé. S Martinem jsme parťáci, známe se odmalička. Přistěhoval se na střední školu do Brna, tak jsme spolu dennodenně trénovali. Teď to oprášíme,“ těší se Adam Ondra, který se v případě startu na letošních olympijských hrách dočká příjemné změny. Oproti hrám v Tokiu bude tentokrát závodit pouze v kombinaci lezení na obtížnost a boulderingu. Odpadne mu tak neoblíbené lezení na rychlost. „Z psychického hlediska se mi hodně ulevilo. Snažil jsem se, ale rychlost mě zkrátka nebavila. Vzdávám hold všem, kteří ji dělají. Ale ani tak nebude kvalifikace do Paříže samozřejmě nic lehkého. Hlavně obtížnost se obrovsky posunula. Konkurence je našlapaná, budu muset hodně máknout,“ je si vědom.

Foto: Vlastimil Vacek/Sport Invest