Olympiáda se jachtařským bratrům Teplým vzdaluje

Olympiáda se jachtařským bratrům Teplým vzdaluje

Ondřej Teplý skončil stejně jako loni dvanáctý na evropském šampionátu olympijské třídy Finn v portugalské Vilamouře. K pěknému výsledku mu pomohl především vydařený poslední den závodu. Ovšem k přiblížení se olympiádě to nestačilo. Jeho bratru Viktorovi evropskou šanci ve třídě ILCA bohužel sebral covid-19…

Zlato mezi „finnaři“ obhájil Maďar Zsombor Berecz, stříbro získal olympijský vítěz z Ria 2016 Giles Scott z Velké Británie. Bronz vybojoval Švýcar Nils Theunnick. Titul do 23 let obhájil potřetí v řadě Španěl Joan Cardona. Ondřej Teplý (na titulním snímku) začal regatu šestým místem, ale v dalších sedmi rozjížďkách se do desítky nedostal. Na konečné dvanácté místo proklouzl díky druhému a třetímu místu v závěrečných jízdách. Mistrovství Evropy pro něj bylo prvním velkým závodem po strašně dlouhé době.

„Bylo to zvláštní, úplně jsem si odvykl na závodní atmosféru v takovém počtu lodí, připadal jsem si, jako kdybych byl na velké regatě poprvé,“ vyprávěl. Něco ale bylo skutečně poprvé – šampionátu se zúčastnil pod vedením britského trenéra Edwarda Wrighta, mistra světa ve třídě Finn z roku 2010, s nímž spolupracuje od prosince.

„Když máte za zády mistra světa, všichni se na vás hned dívají jinak. Spolupráce funguje skvěle, i když na první pohled nemusí být vidět. Na této úrovni záleží na každém detailu a ty se nám daří postupně vylepšovat. Kromě výsledku, se kterým jsem spokojen, jsme během mistrovství Evropy také otestovali plachty a získali další důležité poznatky, které se budou hodit na květnovém Gold Cupu,“ pochvaloval si člen Olymp CS MV.

Mistrovství světa se pojede od 8. do 12. května v Portu a bude se na něm bojovat o poslední evropské místo na olympijských hrách v Tokiu. Kdyby se tato kvalifikace konala na ME, do Tokia by jel Švýcar Nils Theunnick, který zde bral bronz a je současným lídrem světového žebříčku třídy Finn. Ani Španělsko ale ještě není kvalifikované a Joan Cardona zde skončil na 4. místě… Ondra Teplý to bude mít hodně těžké.

Video za závodů najdete zde: https://finnclass.org/finn-tv/2021-videos a https://www.facebook.com/vilamourasailing/

V pondělí začal ve Vilamouře další závod, který české jachtaře eminentně zajímá. Evropská kvalifikace tříd ILCA 7 (Laser) a ILCA 6 (Laser Radial). Na startu budou naši reprezentanti Jakub Halouzka, Ben Přikryl, Alessia Palanti a Klára Himmelová. Bohužel Viktor Teplý měl pozitivní test na covid-19 a musel zůstat doma v karanténě.

Přihlášených je 89 žen, Klára Himmelová a Alessia Palanti budou bojovat o účast v Tokiu. Pro evropské země zbývají dvě poslední olympijská místa, o která se popere sedm států – Bulharsko, Izrael, Portugalsko, Rumunsko, Lotyšsko, Ukrajina a Česko.  Mužů bude na startu 139. Bohužel česká jednička Viktor Teplý se závodu nemůže kvůli nařízené karanténě zúčastnit a bude stejně jako my čekat, zda se podaří místo do Tokia vyjet jeho reprezentačním kolegům. O kvalifikaci mezi muži bojuje 13 zemí, mezi kterými jsou jachtařské velmoci jako například Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Litva, Polsko… Všichni čtyři čeští reprezentanti to budou mít nesmírně obtížné, ale naděje stále žije!

Video najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=z6kDT1gdMDU