„Olympiáda v Paříži mě rozhodně zajímá!“ Česká lezecká špička vyhlíží Olympijské hry a vábí i na domácí Světový pohár.

„Olympiáda v Paříži mě rozhodně zajímá!“ Česká lezecká špička vyhlíží Olympijské hry a vábí i na domácí Světový pohár.

Lezci OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra Adam Ondra a Eliška Adamovská, kteří patří mezi tuzemskou elitu, měli dnes na tiskové konferenci v Praze plné ruce práce. Novináři se doslova předháněli s otázkami ohledně dvou zásadních akcí. Téma číslo jedna bylo jasné. Česká metropole totiž první červnový víkend hostí lezecký Světový pohár. Událost, která tu nemá obdoby! S aktuálním lezeckým boomem lze navíc očekávat bouřící diváckou kulisu, na kterou se oba závodníci velmi těší. Jedním dechem pak pochopitelně přicházely také otázky na blížící se Olympijské hry v Paříži 2024. Ondra kvůli kvalifikaci dokonce posunul začátek sezony.

Začátkem června bude na Letné tedy pořádně rušno! Snad každý sportovní nadšenec potvrdí, že pozornost kolem lezení v současnosti raketově roste a lze tak očekávat, že šanci vidět světovou špičku si v domácím prostředí nenechá ujít snad nikdo. I proto se tuzemská celebrita Adam Ondra na dnešní tiskové konferenci rozplývala, že lepší reklama na jejich sport snad ani nemůže být, a to i přes troufalou poznámku, jestli by to nebylo lepší ani v Brně. Odvážný redaktor tím narážel na rodné město 30letého lezce. Ten však uznale přiznal, že Praha je opravdu na konání akce ideální, a dokonce tímto závodem Ondra odstartuje sezonu. „Je to zvláště z toho důvodu, abych správně načasoval formu na ten nejdůležitější závod, a to je MS v Bernu ve Švýcarsku, které je poté na začátku srpna. I ze zkušenosti z minulých let vím, že pokud se soustředím na ty první závody SP, které standardně bývají v dubnu, tak potom ta forma vychází spíše na ten květen, a to léto je slabší, takže jsem zvolil tuto taktiku. A právě toto MS je ta první možnost se kvalifikovat na Olympiádu. Ale při této první příležitosti jsou tam jen tři vstupenky. Takže jen tři nejlepší v kombinaci lezení na obtížnost a boulderu se kvalifikují do Paříže.“ Zmiňuje náročnost nadcházejících měsíců Ondra.

zdroj: Sport Invest

Na lezeckou premiéru pod pěti kruhy už měla šanci dosáhnout před třemi lety i Eliška Adamovská. Nyní už se Paříž rýsuje v jasnějších barvách. S tím však roste i tlak okolí. „Teď je to mnohem větší tlak, protože předtím s Tokiem jsem vlastně ani nevěděla, jak blízko to je. A celkově v tom věku jsem ještě pořádně ani nevěděla. V tom ohledu to bylo možná příjemnější než teď. Zároveň mi přijde fajn, že těch nominačních závodů je teď víc než předtím, tím pádem je větší šance se tam dostat.“ Dodává 21letá lezkyně. Lezení bude v programu Olympijských her podruhé a ve Francii jej čeká jedna důležitá změna, kterou konkrétně jak Eliška, tak i Adam velmi ocenili. „Ta rychlost právě pro mě byla věc, kterou i kdybych trénovala jen ji, tak bych se sice zlepšila, ale nikdy bych v ní nebyla ani průměrná, natož dobrá. Určitě jsou to dvě naprosto odlišné disciplíny.“ Dodává s úlevou, že se nebude opakovat tokijský formát jakéhosi trojboje, Adamovská. Lezení na rychlost bylo od obtížnosti a boulderingu odděleno.

zdroj: Sport Invest

Ale to je hudba budoucnosti. Nyní je na dohled domácí klání a Česká republika bude mít navíc jako hostitelská země možnost kvalifikovat do Světového poháru v Praze hned dvanáct závodníků, takže se rozhodně bude na co těšit!