Olympiáda v Tokiu za rok bude. Vznikají čtyři varianty her

Olympiáda v Tokiu za rok bude. Vznikají čtyři varianty her

Čtyři hlavní varianty scénářů, podle nichž se budou odvíjet konkrétní opatření, chystají organizátoři pro olympijské hry v Tokiu. Ty se kvůli pandemii nemoci čínské chřipky Covid-19 přesunuly z letošního léta o rok do července a srpna 2021.

„Je připravený plán, jak příští rok v létě zorganizovat olympijské hry. Mezinárodní olympijský výbor i Japonci opakovaně potvrzují, že hry stoprocentně budou. Jsme v jiné situaci než na jaře a říkáme to s plným vědomím i díky tomu, že se podařilo uspořádat akce jako například Tour de France. Chtěli bychom sportovcům a trenérům dodat optimismus, že i za ztížených podmínek a při dodržování všech opatření mají proč se připravovat,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru a člen MOV.

Společně se sportovním ředitelem ČOV a šéfem olympijských misí Martinem Doktorem představili aktuální stav příprav a možný vývoj různých opatření při webináři pro zástupce sportovních svazů na programu letních i zimních olympijských her. „Principy, které se připravují pro Tokio, se jistě uplatní i na zimních hrách v Pekingu 2022. Změnil se celý svět, změny uvidíme i na hrách. Některé věci se zjednoduší, k bezpečnostním opatřením přibydou hygienická,“ uvedl Martin Doktor.

Sportovci dostanou k dispozici rychlotesty

Organizátoři olympijských her v uplynulých dnech zkoušeli různá opatření pro vstup diváků, v plánu mají od 30. října také třídenní test na baseballovém stadionu v Jokohamě, a to možná až s plnou kapacitou diváků. „Řeší se čtyři varianty od nejlepší, tedy že je virus pod kontrolou, až po nejhorší. V tuto chvíli se nejvíc pracuje s variantou číslo dva, tedy učíme se žít s covidem. Připravují se opatření postavená na šesti pilířích, mezi nimiž jsou cestování, dodržování rozestupů nebo důkladné testování a trasování. Pro každou variantu vznikne detailní manuál,“ vysvětlil Jiří Kejval.

Pravidelné testování bude jedním ze základů úspěšného průběhu olympijských her. „I proto jsme rádi, že se nám díky šéflékaři Českého olympijského týmu Jiřímu Neumannovi podařilo zajistit pro sportovce první várku rychlotestů, které budou mít prostřednictvím svých svazových či resortních lékařů k dispozici již v nejbližších dnech,“ řekl Martin Doktor.

Antigenní testy slouží k rychlé diagnostice. „Jsou vhodné pro řešení akutních situací v případě obtíží, jako jsou bolest svalů a kloubů, kašel, zvýšená teplota a jiné známé příznaky nemoci Covid-19. Výsledek je znám do 15 minut. V případě pozitivního nálezu je zapotřebí zachovávat karanténní režim a provést standardní test PCR,“ vysvětluje Jiří Neumann. „Očekáváme, že podobné testy se budou používat i na olympijských hrách.“

Výpravě pomohou i čističky vzduchu

Organizátoři dokázali zajistit všechna sportoviště plánovaná pro letošní termín, stejně jako zázemí pro novináře i olympijskou vesnici. V rámci snižování nákladů, které posunem narostly, se omezí některé aktivity. „Zrušené je například tradiční přivítání každého týmu v olympijské vesnici, ale to není nic zásadního. Čekáme, jaká budou například pravidla pro vstup členů doprovodu, kteří budou bydlet mimo ni, a další opatření. Zároveň připravujeme i specifické vybavení. Společné prostory chceme vybavit speciálními čističkami vzduchu, řešíme například také antivirovou úpravu povrchů,“ dodal šéf výpravy Martin Doktor.

Český tým má zatím 41 vybojovaných kvót, kvalifikace budou pokračovat ještě ve většině sportů, poslední změny budou jasné 5. července 2021, kdy je termín odevzdání přihlášky. Slavnostní zahájení her proběhne 23. července 2021.

„Posunutí olympijských her o rok je bezprecedentní jak po stránce organizační, kdy do sebe musí znovu zapadnout tisíce a tisíce jednotlivých dílků, tak komunikační. Jednotlivé scénáře by měly být známé v nadcházejících týdnech. Stanou se předlohou i pro další olympijské hry a na nás je tyto informace pečlivě předávat našim sportovním svazům,“ řekl Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy a člen komunikační komise MOV.

Předseda ČOV Jiří Kejval dodal: „Věřím, že olympijské hry v Tokiu budou dělící čárou mezi nynější těžkou dobou a lepšími časy a ukážou, jak se dají sportovní akce organizovat i do budoucna.“