Olympiáda za námi, světový pohár lyžařek pokračuje superkombinací i s Pauláthovou

Olympiáda za námi, světový pohár lyžařek pokračuje superkombinací i s Pauláthovou

Ani tíha olympijského zážitku nemůže zastavit nekončící sezonu. Kateřina Pauláthová se po návratu z Koreje ani nedostala domů do Havířova. Po dvou dnech odpočinku v Praze míří za dalším světovým pohárem do švýcarské Crans Montany, kandidáta na mistrovství světa 2025, kde ji o víkendu čeká superkombinace.

„Jsem unavená, na olympiádě jsem měla vzhledem k přesunům kalendáře jen dva dny volna. Ale Crans Montanu mám ráda a těším se tam, i když je to hodně těžká trať – pro superG i pro slalom,“ hlásí se znovu do „práce“ na sjezdovce Mont Lachaux s obávaným úsekem Le Toboggan.

Právě v kombinaci má všestranná lyžařka šance se ukázat. Na olympiádě v Pchjongčchangu obsadila 17. příčku, krátce předtím bodovala ve světovém poháru na 23. místě v Lenzerheide a loni skončila právě v mondénním středisku ve švýcarském kantonu Valais pár hodin po sobě ve světovém poháru 28. a 20.

Po letní operaci kolenních vazů se cítí definitivně zpět v kolotoči. „Je to náročnější, teď koleno cítím. Ale to je z únavy a náročných přesunů a tím, že jsem neměla tolik naježděno,“ říká a těší se na zbytek zimy. Pod Mrtvou planinou v Crans Montaně pro ni sice končí světový pohár, který se stěhuje na finále s těmi nejlepšími do švédského Aare, avšak na Evropských pohárech a dalších FIS závodech ještě potřebuje dojezdit FIS body, potřebné pro lepší startovní čísla do další zimy.

Dostat se po zdravotní pauze do kondice, aby zvládla olympijské závody – svůj hlavní cíl letos splnila. Na hrách se představila jako jediná Češka ve čtyřech závodech. V obřím slalomu ji postihla krize a oslabená vypadla v prvním kole. V superG zajela 33. pozici, pak se v rámci přípravy na kombinaci představila i ve sjezdu jako 26. a program završila úspěšnou kombinací se 17. místem.  Lépe dojela za poslední olympiády jen Šárka Záhrobská-Strachová (7. ve Vancouveru 2010 a 9. v Soči 2014) a Petra Zakouřilová (16. v Salt Lake City 2002).

„Bylo to náročné, vstávání a přesuny, čekání na start, pak nezvykle dlouhý sjezd do kombinace, časově delší než u mužů a úplně stejný jako samostatný sjezd. Ale jsem moc ráda, že jsem to dokázala absolvovat,“ říká. Po celé Hry sdílela ve vesnici i společný apartmán s Ester Ledeckou, takže měla její příběh „z první ruky“. Olympijskou atmosféru si užila i při návštěvě hokejových zápasů nebo na výletě do nedalekých klášterů.

Rychlostní disciplíny sice zvládla se ctí, do budoucna ovšem zůstane i nadále u obřího slalomu a víc se chce věnovat slalomu. „Taková je realita, na sjezdy potřebujete víc peněz a celý tým okolo sebe na kvalitní přípravu, jinak to nejde,“ ví dobře.