
24 Bře Olympijské hry v Tokiu se překládají o rok
Mezinárodní olympijský výbor oznámil přesunutí olympijských her v Tokiu na rok 2021. Dohodli se na tom prezident MOV Thomas Bach a japonský premiér Šinzo Abé.
„Za současných okolností a na základě informací od Světové zdravotnické organizace došli prezident MOV a japonský premiér k závěru, že Hry XXXII. olympiády musí být přeloženy na termín po skončení roku 2020, ale ne na pozdější než léto 2021, aby bylo zajištěno zdraví sportovců a všech lidí zapojených do olympijských her a mezinárodního společenství,“ uvedl Mezinárodní olympijský výbor.
Rozhodnutí o přeložení olympijských her vzešlo z celosvětového vývoje pandemie nemoci Covid-19. „Vzhledem k ochraně zdraví všech toto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru i japonských organizátorů vítáme. A zároveň jim přejeme hodně sil, protože všechny bude stát ohromné úsilí zajistit potřebné změny. Věříme, že olympijské hry v roce 2021 budou známkou toho, že se celý svět s pandemií vyrovnal a život se vrací do normálu,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Posunutí her je samozřejmě obrovská výzva pro všechny – sportovce a jejich týmy, sportovní svazy a federace, organizátory i nás. Ponese s sebou i finanční náklady, které ale nyní nelze ani odhadem vyčíslit. Zatím jistě víme jen to, že se můžeme upínat k roku 2021. S tím tedy začínáme řešit všechny věci, které souvisejí s přípravami na olympijské hry i našimi dalšími aktivitami.“
Posun příprav na olympijské hry, kterým zůstává název Tokio 2020, se bude odvíjet od instrukcí organizátorů. „A jistě bude chvíli trvat, než přijdou. Rozhodnutí je velmi čerstvé a zatím není ani přesně znám nový termín her. Pro nás i sportovce platí, že makáme dál. Máme nový cíl,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf mise.
Posunutí konání termínu olympijských her je obrovským zásahem do přípravy sportovců, pro které jsou olympijské hry vrcholem čtyřletého cyklu. „Ale to je i současná pandemie a omezení s ní spojená, která se dotýkají úplně všech. Taková je prostě situace a s tím se musíme vyrovnat. Co se sportovců týká, jejich trenéři nejlépe vědí, co dělat. Kde budeme moct, pomůžeme. Hlavní je se udržovat v aktivitě, ale v bezpečí a v rámci aktuálních nařízení. Věřím, že omezení v dohledné době pominou a pak se zase budeme moct připravovat naplno. Mezitím už snad budeme znát detaily ke kvalifikacím. Máme před sebou zkrátka novou výzvu,“ dodal Doktor dvojnásobný olympijský vítěz v kanoistice z Atlanty 1996.
Olympijský oheň bude mezitím nadále hořet v Japonsku, kde měla ve čtvrtek začít tradiční štafeta napříč pořadatelskou zemí. „Aktuální rozhodnutí MOV o odkladu her v Tokiu na příští rok jsme čekali a vzhledem ke všem okolnostem si to z velké části čeští sportovci i přáli. Po několikatýdenní a velmi nepříjemné nejistotě jsme rádi, že máme jasno a že víme co nás čeká,“ řekl David Svoboda, předseda komise sportovců ČOV. „Pro sportovní prostředí je to velká úleva, i když teď bude následovat spousta změn a řešení dalších problémů, které toto významné rozhodnutí přinese. Věříme, že všechno zvládneme a že se sportovci v klidu a perfektně připraví na jednu z jejich nejdůležitějších soutěží, která je příští rok v Tokiu čeká.“