Olympijský festival by měl v létě přivítat areál Olympu ve Stromovce

Olympijský festival by měl v létě přivítat areál Olympu ve Stromovce

Olympijské hry v Tokiu sice proběhnou bez zahraničních fanoušků, atmosféru aspoň zčásti do České republiky přenesou Olympijské festivaly. Nejdelší sportovní akce léta bude trvat 17 dní a nabídne k vyzkoušení přes třicet sportů. Hlavním motivem festivalů je návrat dětí ke sportu, proto se poprvé uskuteční i příměstské tábory. V nabídce nebudou chybět paralympijské sporty, speciální den pro seniory nebo nová vzdělávací zóna.

„Celé olympijské hry a dění kolem vnímám jako symbol návratu ke sportování. Věřím, že právě v Tokiu vzniknou nové vzory pro mladou generaci, což je v této době velmi důležité,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výbor. „Olympijské festivaly tak zprostředkují nejen úspěchy našich reprezentantů, ale umožní dětem si sporty přímo vyzkoušet, často za asistence olympioniků, a následně dostanou od sportovního svazu doporučení na svůj nejbližší oddíl.“

První Olympijský park vznikl v Praze na Letné během olympijských her v Soči v roce 2014. Od té doby se podobné areály staly pro české fanoušky jejich nedílnou součástí. Mezinárodní olympijský výbor převzal myšlenku a šíří je do světa dál. Nechal si vypracovat od Českého olympijského výboru podrobný manuál, upravil název akce a letos se poprvé uskuteční Olympijské festivaly například ve Francii, Litvě, Nizozemsku a na Slovensku. Do Prahy se vrací po sedmi letech.

„Je důležité, aby se Praha po pandemii a dlouhém lockdownu dostala zpět do formy. I naše dobrá fyzická kondice hraje roli při tom, jak náš zdravotnický systém a společnost zvládají podobné krizové situace. Sport je jednou z nejlepších forem prevence mnoha zdravotních problémů, proto dotace na podporu sportu a tělovýchovy plní v Praze velmi důležitou roli. Obzvlášť v této době je třeba zůstat co nejvíce fit, fyzicky i psychicky,“ uvedl pražský radní pro oblast sportu Vít Šimral.

Olympijský festival v Praze otevře brány v našem areálu Olympu, centra sportu ministerstva vnitra. Jedním ze členů je i skateboardista Maxim Habanec, který vymýšlí obsah pro skatepark. „Pořád věřím, že se do Tokia kvalifikuji, ale zároveň mám obrovskou radost, že můžu připravit různé triky a srandičky do skateparků ve festivalech. Nejdůležitější je totiž mít ze sportování radost.“

Olympijské festivaly se řídí aktuálním doporučením k organizování akcí. V Praze bude kapacita areálu 2500 lidí v jednu chvíli během prvního týdne a od 1. srpna se počet zvýší až na 3 000 návštěvníků. Vstupné zůstává stejné jako v předchozích letech, tedy 50 korun. Děti do 12 let, ZTP a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Na webu olympijskyfestival.cz najdou návštěvníci rezervační systém, který bude sloužit nejen k zamluvení sportoviště, ale hlavně ke koupi vstupenek. Do prodeje přímo u vstupu do festivalu bude každý den uvolněno menší množství lístků. Důvodem je právě regulace počtu lidí.

Všechny důležité okamžiky nejen ze zákulisí Českého olympijského týmu v Tokiu, ale i z festivalů, přinese olympijská televize Czech team TV, jejíž otevřené studio i zatím tajné moderátory, uvidí návštěvníci Olympijského festivalu v Praze.