Ondřej Teplý se stal Jachtařem roku, Lavický byl třetí

Ondřej Teplý se stal Jachtařem roku, Lavický byl třetí

Letošní vyhlášení ankety Jachtař roku nemohlo proběhnout na tradičním Galavečeru českého jachtingu, ale odvysílala jej televize Sport 5 v premiéře v pondělí 7. června ve 20 hodin. Absolutním vítězem ankety Jachtař roku 2020 a vítězem kategorie mužů se stal Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno – člen Olymp CS MV, který závodí ve třídě Finn. Kategorii žen ovládly jachtařky Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová, které závodí na olympijské třídě 49er FX. V anketě hlasovalo 452 aktivních členů Českého svazu jachtingu, večerem provázel moderátor Václav Žmolík.

V absolutním pořadí na druhém místě skončila nadějná juniorská posádka bratrů Nevelöšových z SK Štětí. Další člen Olymp CS MV, windsurfař, účastník olympijských her v Londýně a v Riu a Jachtař roku z roku 2019 Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, který závodí v olympijské třídě RS:X a je naším jediným kvalifikovaným jachtařem na olympiádu v Tokiu 2020, skončil třetí a zároveň druhý v kategorii mužů.

Tu tedy ovládl Ondřej Teplý, kterému olympijská kvalifikace bohužel unikla. Přesto vloni zaznamenal několik skvělých výsledků včetně 12. místa na mistrovství Evropy.  „Sezona nebyla ideální, bojoval jsem s únavou, nedokázal jsem se dostat do formy. Nakonec jsme zjistili, že to je kombinace dlouhodobého přetrénování spojená s covidem. Snažil jsem se alespoň odjezdit hodiny na vodě. Je to škoda, protože po jachtařské stránce i díky novému skvělému trenérovi Edovi Wrigtovi, což je bývalý mistr světa na Finnu, jsem se cítil dobře, ale fyzicky to nebylo ani zdaleka stoprocentní.  Navíc kvalifikace byla opravdu hodně vysoko, v podstatě to znamenalo vyhrát mistrovství světa, takže ani nemůžu být zklamaný,“ uvedl.

A co plánuje dál? „Počítám s tím, že Finn z olympiády po Tokiu definitivně vypadne, takže pro mě připadá v úvahu jedině loď ILCA 7 (Laser). Musím nejdřív trochu zhubnout, dát se fyzicky dohromady, dodělat školu – Regeneraci a výživu na Masarykově univerzitě a od září plánuji začít naplno s přípravou. Loď už se pro mě staví. Nesmím ztrácet čas, do první kvalifikace zbývá pouze jeden rok. Na Finnu už pojedu jen nějaké závody pro radost, třeba mistrovství republiky.“

Na třetím místě v kategorii mužů skončil Ondrův bratr Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, také náš člen. Závodí ve třídě ILCA 7 (Laser) a o poslední možnost kvalifikovat se do Tokia přišel kvůli pozitivnímu testu na covid.

Mezi ženami vítězství obhájily Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodí na olympijské třídě 49erFX. „Máme obě obrovskou radost, samy jsme si navzájem pogratulovaly. Bohužel Dominika se rozhodla aktivní sportovní kariéru ukončit, po pěti letech už nechce být pořád na cestách, všechno organizovat, není to jednoduchý život,“ vysvětlila Sára Tkadlecová. A co čeká Sáru dál? „Přesouvám se na kormidlo a chci se společně s Annou Justovou zúčastnit juniorského mistrovství Evropy třídy 49erFX, které se pojede v září na Lipně. A pak uvidíme, jak to bude dál.“

Výsledky ankety Jachtař roku 2020

Absolutní vítěz

Ondřej Teplý                                                               57 hlasů

Tibor Nevelöš / Adam Nevelöš                                  49 hlasů

Karel Lavický                                                                47 hlasů

Kategorie muži

Ondřej Teplý                                                               685 bodů

Karel Lavický                                                                508 bodů

Viktor Teplý                                                                 497 bodů

Kategorie junioři

Tibor Nevelöš – Adam Nevelöš                                  657 bodů

Michal Krsička – Lukáš Krsička                                    439 bodů

Lukáš Kraus                                                                 363 bodů

Kategorie ženy

Dominika Vaďurová – Sára Tkadlecová                     634 bodů

Jana Slívová                                                                 485 bodů

Johana Nápravníková Kořanová                                365 bodů

Kategorie juniorky                                                     

Kristýna Chalupníková                                                523 bodů

Alessia Palanti                                                             457 bodů

Kateřina Švíková                                                         355 bodů

Kategorie jachtařský tým                                           

Yacht club Lodní sporty Brno                                     652 bodů

Morgan Sailing team                                                  488 bodů

Bohemia Praha                                                           370 bodů

Akce roku

Soustředění dětí a mládeže na Velkém Dářku          480 bodů