Plavce roku ovládl Navrátil

Plavce roku ovládl Navrátil

Absolutního vítěze anketa o nejlepšího plavce roku sice neurčí, ale i s ohledem na porovnání výsledků odlišných odvětví a pořadí vyhlašovaných kategorií se dá téměř jistě říct: Vyhrál extrémní skokan Michal Navrátil, druhý z mistrovství světa v Budapešti. A dodat: z Olympu.

foto: Jakub Pláteník

 

Na velice příjemném, komorním a vřelém podvečeru v historické Občanské plovárně na vltavském břehu pod Pražským Hradem se dočkal zaslouženého triumfu. Ocenění mu předala jeho předchůdkyně Heidemarie Bártová (dříve Grécká), bronzová z mistrovství světa 1991. A čtvrtá z olympiády v Barceloně 1992. Od té doby skočila do vody prý jen jednou… Z metrového prkna v Podolí. To Navrátilovi, který skáče z věže 27 metrů nad zemí, nehrozí. On se na olympijskou premiéru teprve chystá, do Tokia 2020.

Tam by se už mohl ukázat i vítěz Českého poháru a nejlepší starší junior Filip Chrápavý z Brna, taktéž člen Olymp CS MV. „Plavalo se mi dobře, ale viděl jsem, že mám co dohánět,“ hodnotil svoji účast na první dospělé Evropě v Kodani.

foto: Jakub Pláteník

Naši brněnští plavci bodovali i mezi dálkovými plavci: Matěj Kozubek byl nejlepší, Vít Ingeduld třetí. „Mým největším zážitkem byl poslední světový pohár v Hongkongu, kde jsem doplaval jen pár vteřin za absolutní špičkou,“ říkal Kozubek.

foto: Jakub Pláteník

Synchronizované plavání se přejmenovalo na „artistic“, umělecké. A došlo i k předání generační štafety. Více než dvacetiletou kariéru ukončila pětinásobná olympionička Soňa Bernardová, která se stává trenérkou. A posunout výš chce své nástupkyně Alžbětu Duchkovou se Sabinou Langerovou. „Nikdy jsem neplánovala, že tak dlouho vytrvám. Ale jak říkala moje trenérka: Ženská vydrží víc než kůň. Užila jsem si každý závod, nejen olympiády,“ řekla na rozloučenou.

foto: Jakub Pláteník

Nejlepší bazénovou plavkyní byla vyhlášena Simona Baumrtová před Janem Mickou, juniorkou pak Barbora Seemanová. Na pódiu se jim ukázaly i plavecké legendy – Ilona Hlaváčková-Kudrnáčová, Květoslav Svoboda, Daniel Machek nebo Jana Pechanová. A zahrálo půvabné duo Flaš(k)inet.

Za rok oslaví plavci, přesněji řečeno Český svaz plaveckých sportů, sto let. Už se plánuje velká akce na 19. ledna do Fóra Karlín.

A těšte se na rozhovor s Michalem Navrátilem na našem webu.

foto: Jakub Pláteník