Plochodrážnici získali evropské stříbro na východní frontě a zvou na Markétu

Plochodrážnici získali evropské stříbro na východní frontě a zvou na Markétu

Skvělá zpráva z východu! Česká plochodrážní reprezentace v sestavě Václav Milík, Eduard Krčmář a Ondřej Smetana se po čtyřech letech dokázala vrátit na stupně vítězů Mistrovství Evropy dvojic na ploché dráze.

 

V této naší historicky nejúspěšnější disciplíně, naši jezdci vyhráli čtyři ze šestnácti ročníků, nám patří druhá příčka za nejúspěšnějšími Poláky.  Poprvé se tentokrát finálový závod uskutečnil v Rusku a poprvé jej však dokázali vyhrát domácí jezdci. Přes netradiční den, kterým zcela určitě čtvrteční večer byl, se přišlo v Balakovu v Saratovské oblasti podívat na závody deset tisíc diváků.

Domácí tým v nesmírně silné sestavě Grigorij Laguta, Viktor Kulakov a Vladimír Borodulin dokázal vyhrát pět jízd ze šesti, a to na triumf stačilo. „Jedinou porážku ruským jezdcům připravil Václav Milík. V poslední rozjížďce Laguta předjel Krčmáře, trochu ho vytlačil a tím jsme přišli o finálovou rozjížďku. Ale to je ale sport. Upřímně, lepší vyhráli,“ komentuje průběh Pavel Ondrašík, bývalý skvělý závodník, nyní sportovní ředitel Autoklubu Markéta při Olymp CS MV.

Druhá příčka je i tak velkým úspěchem našich plochodrážníků. Třetí skončilo Lotyšsko, čtvrtá Francie a favorizované Polsko obsadilo páté místo. „Dráha byla hodně rozbitá, přitom tvrdá, nebylo to jednoduché pro nikoho. První dvě jízdy se naši kluci s tím nemohli srovnat, pak to vychytali.“

Celá ruská výprava byla náročná i logisticky. Balakov leží ještě tisíc kilometrů od Moskvy, stroje se musely vézt autem, které čekalo přes sedm na hranicích. „Připravili jsme se na to s velkým předstihem. Musí se to vytrpět, příští rok se tam nejede. Ale organizačně ale bylo zajištěno dobře, mají na plochou dráhu peníze, lidi tam chodí,“ dodává Ondrašík.

Česká plochá dráha má letos dva týdny mistra Evropy do 19 let Kvěcha, ale tento týmový výsledek je hned dalším největším. A patrně i zůstane. I když naději hřejí ještě jezdci do 21 let na mistrovství Evropy na Ukrajině a další finále seriálů se teprve pojedou. Franc ani Milík si však zatím nestojí příliš vysoko.

Už příští neděli 8. září se v netradičním termínu na Markétě chystá tradiční Tomíčkův memoriál. „Vzhledem k rekonstrukci areálu, to bylo jediné schůdné řešení,“ vysvětluje Ondrašík, proč se jako obvykle nenavazuje na Zlatou přilbu, která se letos jede 6. října.

„Pozvali jsme špičkové závodníky, ale nebudou tu lidi, co se ukázali v červnu na Grand Prix. Oslovili jsme bývalé špičkové jezdce i vítěze, z našich se chystají mladíci Chlupáč a Kvěch. Milík s Krčmářem mají povinnosti v Polsku, uvidí se, zda start zvládnou.“