Policie, policie! Pak se ozve rána a parta zakuklenců vniká do místnosti. Silný zážitek, uznávají sportovci OLYMP CS MV, kteří se na jeden den proměnili v členy zásahové jednotky Policie ČR

Když vráží dovnitř, v roli pachatele rozhodně být nechcete. Už jen pohled na milimetrově přesné a nemilosrdné pohyby každého člena zásahové jednotky Policie ČR budí velký respekt. Dokonce takový, že i judistický tvrďák David Klammert v koutě pokoje, ve kterém cvičení probíhá, ani nedutá. Nejen on, ale i atleti Jan Tesař s Michalem Desenským, bobista Dominik Dvořák a střelec Jakub Tomeček si mohli vyzkoušet, jaké to je, absolvovat vybraná cvičení takové policejní elity. Slaňování, modelový výsadek z vrtulníku či právě „čištění“ bytu. Na konci dne měli všichni podobnou reakci: „Hustý!“

Obrovský znak štíra nás všechny uvítal hned po vstupu do budovy. Lehká nervozita byla znát na všech účastněných. Přece jen do areálu zásahové jednotky Policie České republiky se nepodíváte každý den. Energickým krokem k nám přistupuje s širokým úsměvem urostlý muž a okamžité nám nabízí tykání. „My jsme tady jeden tým.“ Věta, která na tomto místě s každou minutou dává stále větší a větší smysl. Muži, co tu trénují, totiž svým parťákům věří doslova životem. Co pár dní se jim rozezní pager. Okamžitě se skáče do aut a je jedno, kdo nebo co je na místě čeká. Cíl je jasný. Nastolit pořádek. Zásahová jednotka Policie ČR je opravdu unikátní.

judista David Klammert   

V každém pohybu jsou jasně vidět hodiny a hodiny tréninku. Přesné, rychlé. Stále spolu komunikují a spolupracují. I proto musí být opravdu “jeden tým”. Neustálý kontakt je totiž to, co je může dělit mezi životem a smrtí. naši sportovci se přidávají. I když jsou i oni neuvěřitelně pohybově šikovní, je tam na první dobrou vidět jistá strnulost. Na druhou stranu, kolikrát jste se zkoušeli při slaňování ještě otočil hlavou dolů a zbraní kontrolovat okno pod vámi? Mysleli jsme si to.

Naši reprezentanti ukázali obrovskou dávku kuráže a nezalekli se ničeho. Ať už to byl šplh po stěně budovy jen s malými úchyty, modelové spuštění po laně z ližiny vrtulníku, nebo, a to má od nás bobista Dvořák obrovský respekt, do sebe nechat vystřelit z cvičné zbraně. S úsměvem nám pak ukazuje velkou modřinu na břiše. Všichni sportovci dostali také jedinečnou možnost jít s dalšími členy zásahovky takzvaně “vyčistit” místnost s nachystanými terči. Každý kout, každý záhyb se musel prověřit. A pěkně v plné polní s neprůstřelnou vestou, záložní zbraní a helmou. I takové siláky překvapilo, jak je to fyzicky náročné. Ale každý se vrátil a jen smekal. „Vážně hustý…“ ozývalo se po úspěšně splněné misi.

Atlet Jan Tesař a střelec Jakub Tomeček

Kluci si navzájem děkují. Ukázka vzájemného respektu. Takhle to má vypadat! Usměvavý muž z úvodu sportovce našeho resortního centra chválí. „Byli vážně šikovní.“ S přihlédnutím k tomu, že se reprezentanti neztratili mezi nejlepšími z nejlepších, je to skutečná pochvala. Vždyť jen dostat se mezi takovou smetánku je extrémně náročné. Kolik uchazečů se každý rok k zásahovce připojí byste spočítali na prstech jedné ruky. A to ještě s rezervou. A když se velitel zmínil o jakémsi “pekelném týdnu”, který čeká všechny uchazeče, radši jsme se na detaily neptali. Co myslíte, zvládli byste to také?

 

Nábor:

https://www.policie.cz/clanek/policie-praha-nabor.aspxhttps://nabor.policie.cz/

 

Koukněte také na video z celé akce:

https://www.instagram.com/p/CsYPnMesqgK/