Premiérový mistrovský titul je doma! Vytrvalkyně Stewartová ovládla Pražský maraton, limit na MS ji však unikl

V cíli jako by dala vzpomenout legendami ověnčeného Feidippidése, který měl údajně doručit zprávu o vítězství Athéňanů po bitvě u Marathónu a následně se skácet k zemi. Moiru Stewartovou naštěstí tragický konec nečekal, ale po protnutí cílové linie dvaačtyřicetikilometrové distance si na malý moment pohodlnou horizontální polohu neodpustila. Aby taky ne! Právě totiž získala na prestižním pražském maratonu premiérový titul mezi Češkami a neměla konkurenci. Jen čas ji trochu mrzel.

První květnovou neděli měla spousta běžeckých nadšenců v kalendáři tučně vyznačenou už pěkně dlouhou dobu. Důvod byl prostý. 27. ročník mezinárodního maratonu opět protáhl kouzelnou jarní Prahou tisíce běžců ze všech koutů světa. Startovního výstřelu se navíc chopil nový prezident Petr Pavel. I pod jeho dohledem se na pořádnou porci kilometrů vydala 27letá běžkyně Moira Stewartová a jistě si nejen u armádního generála a zvoleného prezidenta České republiky udělala očko, protože mezi českými závodnicemi byla suverénní. Po 21 kilometrech dokonce držela tempo, které jí dávalo optimistické vyhlídky ke splnění ostrých limitů jak na srpnové mistrovství světa v Budapešti, tak na olympijské hry do Paříže.

zdroj: facebook.com/RunCzech

Pak to ale i podle jejích slov začalo trochu tuhnout. Ne počasí. Nohy. „Posledních pět kilometrů bylo nekonečných. Byla jsem ráda, že jsem nezakopla. Nohy jsem vláčela hodně za sebou. Víťa (Pavlišta) mi v cíli říkal, že jsem úplně zelená. Bylo to asi úplně na doraz…“ svěřila se čerstvá mistryně republiky. Limit na MS ji však o téměř čtyři minuty utekl a ani s časem 2:31:54 nebyla sama příliš spokojená. “Titul je skvělej, čas mohl být o kousek lepší, to mě trochu mrzí. Myslím, že nám chybí celkový objem. V půlce jsem začala nohy trochu vláčet za sebou a bylo to pak horší a horší. Celá příprava od začátku roku nebyla úplně ideální, byly tam světlé chvilky, ale jako celek tam byla spousta mezer a děr. Spíš se budu někdy na podzim pokoušet o olympijský limit. Přemýšlela jsem o Valencii, která je hodně rychlá.“ Prozradila budoucí plány Stewartová.

zdroj: instagram.com/moira_stewart

K rychlejšímu času ji nedotlačila ani pověstná česká atmosféra podél trati. „Byla jsem překvapená, kolik lidí mě zná jménem, protože tentokrát jsme měli jména na zádech. Myslím, že mě znali, takže mě to potěšilo a překvapilo,“ Členka OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra zaostala za svým osobním maximem o dvě a půl minuty. V základech se tak neochvěl ani nejlepší český čas Pražského maratonu, který již sedmým rokem drží rekordmanka Eva Vrabcová Nývltová a má hodnotu 2:30:10.

 

Úvodní snímek: Třasák/Puma