První novoroční medaili postříbřila Nosková z cyklokrosu aneb Výsledky Olymp CS MV v týdnu 4.-10. 1.

První novoroční medaili postříbřila Nosková z cyklokrosu aneb Výsledky Olymp CS MV v týdnu 4.-10. 1.

Nový rok se rozbíhá plným tempem. První medaili získala pro Olymp v blátivém jabkenickém cyklokrosu mistrovství ČR Nikola Nosková, která nestačila jen na rekordmanku Pavlu Havlíkovou. První evropský šampionát roku ozdobili bobisté na dvojkách i v premiéře sezony na čtyřce i skeletonistka Anna Fernstädt první desítkou. A do ní se vešla i Kateřina Razýmová v Tour de ski, což je zřejmě nejhodnotnější výsledek týdne, neboť v historii tam zajela z českých žen líp jen Eva Nývltová. Biatlonisté bojovali nejvíc s covidem, a tak je sedmé místo Markéty Davidové z další štace světového poháru v Oberhofu o to cennější. 

 

Z dalších cyklokrosových výsledků stojí za zmínku bratři Ťoupalíkové v dresu našeho týmu Elkov/Kasper. Jden z favoritů závodu a už silniční šampion Adam však po druhém pádu v úvodních metrech zlomil přední kolo a odstoupil. Jeho mladší bratr Jakub přinesl útěchu v podobě aspoň druhého místa v kategorii do 23 let. Biatlonisté museli povolat mladíky a zdecimovaný tým už ani nemohl nastoupit do závěrečné singl mix štafety… Běžkyně na lyžích Sandra Schützová přidala dvě vítězství na FIS závodech v Saalfeldenu. Volejbalistky vyhrály nad KP Brno a posunuly se už na čtvrtou příčku v ligové tabulce.

Vraťme se ještě podrobněji ohlasy našich sportovců k prvnímu mistrovství Evropy roku v ledovém korytě ve Winterbergu. „Nejsme spokojení, přáli jsme si lepší výsledky, nesedlo nám to ideálně,“ říkal brzdař Jakub Nosek, který seděl v obou posádkách. „Starty na dvojbobu byly docela v pohodě, víc z toho teďka nevykřešeme. Neřekl bych, že ty jízdy byly špatný, možná nám nejel ideálně materiál, vysoké startovní číslo 13 taky nepomohlo. Ale nechceme se na nic vymlouvat, je to sport, věříme, že příště zajedeme líp,“ říkal. Celkově se ale posunuli na pátou pozici v průběžném pořadí světového poháru.

Podobné smíšené pocity doprovázely i čtyřbob. „Hodně jsme se těšili, přece jen ve čtyřech zažijete lepší atmosféru už při rozcvičování i hecování, víc si to užíváme. Ale už tréninkové časy napovídaly, že to nebude tak rychlé, jak bychom čekali,“ dodal Nosek. Loni na této dráze dosáhli šestým místem Češi dosavadní maximum na evropském šampionátu.

Oproti předchozím závodům teď přibyli do startovního pole bobisté za zámoří a Rusové, naopak vypadli na covid pozitivně testovaní Lotyši. Bezpečnostní režim zůstává stejný, pravidelné testy a kromě tréninků a závodů zákaz vycházení z hotelu…  „Pořadí se tady docela zajímavě promíchalo. Rakušan Maier doma nezajel a tady byl druhý Evropan ve čtyřce, hned za ním mladý Rus s výborným startem, to je taky překvapení, Naopak druhý Němec Lochner, který letos jednou porazil Friedricha, byl až šestý,“ doplnil pilot Dominik Dvořák, jehož stále trápí plotýnka, která mu způsobuje i další zdravotní trable.

Ocenil však premiéru českých nožů z TOS Varnsdorf. Český dvojbob poprvé využil model vytvořený podle lotyšského vzoru, na němž jezdili v předchozí části sezony. „Bylo s nimi víc práce připravit je na závod, ale myslím, že jedou dobře a jsme rádi, že si můžeme vybírat z více možností,“ řekl Dvořák.

Formule na skeletonu Anna Fernstädt byla „docela spokojená“. Svoje vystoupení hodnotila takto: „Měla jsem dobrou druhou jízdu, v první byly malé chybičky, druhá už byla super, takže jsem se zvládla ještě trochu posunout. Škoda, že to nevyšlo ještě o místo výš.“

Těsně po projetí cílem však spadla. „Najela jsem trochu brzo do poslední zatáčky, pak už jsem věděla, že to buď bude dobré, nebo spadnu. Schválně jsem se nesnažila řídit, abych zbytečně neztratila nějaké setiny, takže jsem to nechala jet a bohužel to úplně nevyšlo. Jasně, bolelo to, pořád je to pád, otočil se skeleton, spadl mi na ruku. Podobné pády k našemu sportu ale patří, už jsem spadla hůř,“ popisovala.

Potěšila ji i první přítomnost amerického trenéra Paina. „S Jeffem to bylo fajn: má jiný pohled na dráhu, led, jízdy, co kde dělat. I díky tomu jsem to ve druhé jízdě dala skoro perfektně. Otestovali jsme i nějaké nože, celkově to bylo dobré.“

Světový pohár pokračuje za týden ve švýcarském Svatém Mořici, opět se pojedou dvojky i čtyřky. „Věříme, že zase zlepšíme výsledky. Máme dva dny po třech tréninkových jízdách a bude na nás, jak je rozdělíme mezi dvojku a čtyřku, jak vyzkoušíme sestavu. V závodě pak bude hodně záležet na startovním čísle. Čím vyšší, tím lepší. Měkne to a nám tady dobré číslo ještě nikdy nepřilítlo,“ chystá se Nosek.

 

VÝSLEDKY SPORTOVCŮ OLYMP CS MV V TÝDNU 4. – 10. 1. 2021 (1. týden)

 

CYKLISTIKA

9. 1. Mistrovství ČR muži Elite a U23 v cyklokrosu, Jabkenice

Kategorie Elite:  5. místo Jakub Ťoupalík, nedokončil  Adam Ťoupalík (2x pád)

Kategorie U23: 2. místo Jakub Ťoupalík

Ženy Elite:  2. místo Nikola Nosková

VOLEJBAL

9. 1. Extraliga žen

Olymp PK – KP Brno 3:2 (-20,-21,19,17,6), Olymp je v tabulce čtvrtý

 

BIATLON

8. – 10. 1. Světový pohár Německo/Oberhof

 1. 1. Sprint ženy 7,5 km: 7. místo Davidová, 39. Puskarčíková, 70. Jislová, 81. Vinklárková, 90. Charvátová

Sprint muži 10 km: 41. místo Štvrtecký, 57. Žemlička, 64. Mikyska

 1. 1. Stíhací závod ženy:  12. místo Davidová, 43. Puskarčáková

Stíhací závod muži: 35. místo Štvrtecký, 49. Žemlička

 1. 1. Štafeta mix: 14. místo ČR (Jislová, Davidová, Štvrtecký, Moravec)

Štafeta singl mix: DNS

 

RŮZNÉ SPORTY ZIMNÍ – ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ

9. – 10. 1. FIS závody, Itálie, St.Caterina Valfurva

Sjezd

 1. jízda: 31. místo Nováková Barbora
 2. jízda: 11. místo Nováková Barbora
 3. jízda: 25. místo Nováková Barbora

RŮZNÉ SPORTY ZIMNÍ – BĚH NA LYŽÍCH

5. – 6. 1. Tour de Ski, Itálie/Toblach

 1. 1. 10 km volně: 11. Razýmová, 43. Nováková P.
 1. 1. 10 km: 9. Razýmová, 37. Nováková P.

 8. – 10. 1. Tour de Ski, Itálie/Val di Fiemme

Masstart 10 km: 15. místo Razýmová

Sprint 10 km klasicky: 26. místo Razýmová

Masstart 10 km (běh do kopce): 6. místo Razýmová

Celkově Tour de Ski: 10. místo Razýmová, Nováková DNF –

9. – 10. 1. FIS závody, Rakousko/Saalfelden

Sprint: 1. místo Schützová

5 km:  1. místo Schützová

 

RŮZNÉ SPORTY ZIMNÍ – BOBY

9. – 10. 1. Světový pohár a mistrovství Evropy Německo/Winterberg

Dvojbob: 11. místo ČR (Dvořák, Nosek) – v ME 10.

Čtyřbob:   9. místo ČR (Dvořák, Nosek, Šindelář, Suchý) – v ME 8.

7. – 9. 1. EP Německo/Altenberg

Dvojbob: 11. místo ČR, podíl M. Dobeš

 1. místo ČR, A. Dobeš,Kopřiva

Čtyřbob: 11. místo ČR, podíl A. Dobeš, Bakalár, Kopřiva

 

 

RŮZNÉ SPORTY ZIMNÍ – RYCHLOBRUSLENÍ

9. – 10. 1. Kontrolní závod, Německo/Inzell

 1. 1. 500 m: 1. místo Zdráhalová, 2. Sáblíková, 14. Nepokojová, 24. Macháčková

500 m: 12. místo Briešťanský, 23. Steklý

5000m: 3. místo Steklý

1000 m: 1. místo Zdráhalová, 2. Sáblíková, 13. Nepokojová, 19. Macháčková

1000 m:  11. místo Briešťanský

10. 1. 500 m: 4. místo Nepokojová, 16. Macháčková

500 m: 8. místo Briešťanský

1500 m: 12. místo Nepokojová, 13. Macháčková

1500 m: 7. místo Steklý

všichni splnili limit na MS

 

RŮZNÉ SPORTY ZIMNÍ – SKELETON

8. 1. Světový pohár a mistrovství Evropy Německo/Winterberg

 1. místo Fernstädtová – v ME 7.

 

sestavila Marie Poláková