Rodí se sjezdařka. Aneb o rychlé radosti slalomářky Pauláthové ve Francii

Polita živou vodou adrenalinu rychlosti se vrátila česká reprezentantka v alpském lyžování Kateřina Pauláthová z Francie. Ve čtyřech FIS závodech v superG a ve sjezdu si vyjela nečekaně kvalitní body, které ji dovolí start v kombinaci ve světovém poháru. A především pomohly nezdary pošramocené psychice.

V autě musela odsedět tři tisíce kilometrů. „Ale stálo to za to,“ oddychuje spokojeně členka Olymp CSMV. Za účasti závodnic, schopných bodovat i ve světovém poháru, zajela v Tignes nejprve 10. a pak 15. místo v superG, poté byla 22. ve svém prvním velkém sjezdu kariéry a nakonec dokonce pátá opět ve sjezdu a to dokonce s číslem 52! Čímž získala 37,56 FIS bodu.

Na rychlých lyžích (má 218 cm na sjezd a 205 cm na superG pro 170 cm měřící lyžařku) si to opravdu užívala, i když si na ně musela zvykat. Dosud absolvovala v sezoně jen dva tréninky v Americe a jeden v Evropě.

„Mám zajeté lyže od Rossignolu po Larise Yurkiw (Kanaďanka, která dokázala zajet i stupně vítězů ve světovém poháru, pozn. aut.). Jezdilo se mi skvěle, přestože jsem na nich stála snad popáté v životě. Přijeli jsme na Silvestra a prvního ledna měly volné lyžování. Zdálo se mi to těžké, strmé, úzké, obtížné komprese, zatáčky, skoky, ale podařilo se to,“ říká.

První závod byl opravdu obtížný, jela navíc s jedničkou. Druhý na stejné trati už vypadal i pocitově lepší, ale vítězka Tiffany Gautier měla velký náskok. Přesto se dostala v obou na 46 FIS bodů. „Ale ještě jsem neměla jistotu, dalo se jet rychleji,“ uznává.

Následoval trénink sjezdu a dva závody. Ve třech jízdách se dokázala na stejné trati zlepšit o pět vteřin. „Sjezd se mi zdál už snazší než nebezpečnější superG, s jedním skokem, pomohl i trénink. Lyže mě poslouchala, pochopila jsem, jak je potřeba nechat je jet. Přesto jsem tomu pátému místu v cíli ani nemohla uvěřit. Moc mě bavilo sledovat ten pokrok.“

A také jiný svět specialistek na rychlostní disciplíny. „Francouzky měly kolem sebe velké podpůrné týmy, hned po závodě jezdily v závodní trati trénink, to se nám ani nezdá. Všechno to byla pro mě novinka. Ale vidím, že stále je tam větší šance se prosadit.“

Cíl měla dosta se pod 80 FIS bodů, teď má průměr 50. Nemusí je dlouhodobě najíždět, ale přepočítají se jí až 15. ledna. Podle toho se bude dál ubírat závodní program. „Slalom v Mariboru ani Flachau nemůžu jet, pořád mě při náklonech v bránách limituje bolavý kotník. Vydáme se proto raději na FIS závody v obřáku do Maria Almu a Gaalu. Pak bych ráda zvládla svěťákovou superkombinace v Altenmarkt-Zauchensee,“ chytá zase čerstvé závodní chutě.