S andělem na helmě za polární září… Dubovská zahájí sezonu slalomem v Levi

S andělem na helmě za polární září… Dubovská zahájí sezonu slalomem v Levi

Martina Dubovská patří mezi deset nejlepších slalomářek světa. Aspoň takové byly loňské výsledky. Na finále světového poháru v Lenzerheide byla devátá, předtím vyhrála Evropský pohár v jihotyrolském Ahrntalu. Teď se naše česko-slovenská dáma chystá zahájit olympijskou sezonu. Podle předběžných informací a stavu žebříčků FIS by pod pět kruhů do Pekingu mělo odjet z Česka šest alpských lyžařů (4 ženy ještě nejspíš i včetně naší Kateřiny Pauláthové a 2 muži), finální potvrzení a možné navýšení počtu přijde 17. ledna. Elitní alpský Sprogram nabídne fanouškům v sezoně 74 velkých závodů!

 

Začneš opět ve finském Levi, to je tvůj oblíbený kopec, že?

Ano, poprvé jsem tam bodovala ve světovém poháru. Je to pro mě speciální místo. Navíc tam máme na začátku sezony klid na trénink, soustředit se na poslední věci. Mám to tam ráda. Jen mi vadí ta tma, chce se mi pořád spát. Prospala jsem jednou i polární záři, zatím jsem ji neviděla za těch iks roků, co tam jezdím.

Jaká byla letní příprava?

Bylo skvělé se po těch letech propracovat do top deset. V létě jsem dělala všechno proto, abych tuhle pozici obhájila a možná ještě trošku vylepšila.

Měnila jsi to něco v tréninku?

Ani ne. Mám štěstí, že můžu lyžovat co nejdéle v Jasné, skoro až do konce května. Pak jsem se věnovala fyzičce a kondici, a jakmile se zase začala blížit zima, snažila jsem se vyjet za sněhem.

Chodila jsi i na skialpy?

Já raději jezdím z kopce, není moje hobby chodit do kopce. Kondiční trénink je pro mě trochu utrpením, v posilovně strávíme hodně času. Ale letos jsem si ho zpestřila boxem, to mě bavilo. Dělaly jsme i gymnastiku, příjemné zpestření.

Hlavní musí být zdraví. Pomáhá i důkladnější fyzioterapeutický servis od Šárky Záhrobské-Strachové?

Mám dvě fyzioterapeutky, střídají se. Ale nebylo lehké je sehnat, pomohla mi Šárka. Ta její s námi pojede do Finska a Ameriky, pak se uvidí. Je to velká pomoc, už v mých začátcích jsme měli dobré vztahy, pomohla mi s tréninkem. Teď k ní do studia chodím cvičit.

Rozšířili jste tedy realizační tým?

Ve špičce už umí lyžovat každý a jde o to prodat kvalitu v závodě ve dvou minutách, rozhoduje každý detail. Mám trenéra Andreje Prevuzňáka, díky partnerům si můžu dovolit využívat i mentálního kouče Tomáše Hvoreckého. Ale servismana dělá pořád trenér a mentální kouč pomáhá jako asistent, vždycky dva v jednom. Já to trošku manažuju, ale taky musím dělat všechno. Takový tým jako má třeba Michaela Shiffrin, to je jenom sen, do kterého bych se jednou chtěla probudit. Abych mohla jenom lyžovat… Ale nestěžuji si, aspoň se něco naučím.

Teď jste alespoň převzala sponzora od další hvězdy, krajanky Petry Vlhové.

Spíš ona přešla jinam a mě si vybrali namísto ní. To je pro mě čest.

Určitě lepší, než abyste jí čelila při přetahování servismana jako Ester Ledecká.

Sledovala jsem to, ale podrobnosti neznám.

Soupeřky vás po loňských úspěších jistě víc respektují?

Ano, vědí o nás. Při tréninku v Saas-Fee se nám ozval francouzský tým, že s námi chtějí jezdit. To bylo wow! Jezdili jsme spolu pak ještě dvakrát. V Litvě v hale jsem jezdila se slovenskými kluky, to bylo zajímavější, udělali jsme tam hodně práce. Jezdili jsme tam celý týden na hodně tvrdém povrchu, dvakrát denně, to není obvyklé. Ale jinak se bavím s děvčaty z menších týmů, Američanky, nebo Polka Maryna Gasienica.

Na helmě s tebou bude jezdit anděl jako spojení s maminkou, která loni zemřela.

Už jsem o tom přemýšlela loni. Malovala mi to kamarádka Veroniky Zuzulové (bývalá špičková slovenská lyžařka, pozn. red.), poslala jsem jí fotku. Trošku jsme to předělávali, ale myslím, že se jí to podařilo a přinese mi štěstí.

Řešíte tenhle vztah i s mentálním koučem?

Ano. Nebavíme se jen o lyžování, ale probíráme i osobní věci. Nejdůležitější ale zůstává ten pohled na lyžování, abych si dokázala užít každou chvíli.

Materiál neměníš?

Zůstávám u stejného modelu lyží jako loni, seděly mi.

Uvažuješ znovu o rozšíření záběru i k obřímu slalomu?

Soustředím se na to být co nejrychlejší ve slalomu. Ale nevylučuju to zajet si nějaký obřák. Ještě nevím.

Už se připravuješ na olympijské čínské podmínky?

Bude to pro všechny stejné, s tím se musíme naučit žít. Kopec je prudký, bude tam zima a agresívní sníh, podobně jako v Americe, protože tam je suchá vzduch. Ale nevíme, jestli to prolijí hodně vodou, uvidíme. Já jsem už v Číně byla, ale na jiném místě.

Jaké máš cíle?

Nejvyšší. Nechci o tom moc mluvit, abych pak nebyla zklamaná. Když podám ten nejlepší výkon, co umím, víc pro to udělat nemůžu a budu spokojená.