
03 Kvě Sáblíková a spol. dostanou podporu z olympijského Top teamu
Jedenáct sportovců OLYMP CS MV bylo zařazeno do projektu Top team, který připravil Český olympijský výbor společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, jež do něj má vložit 40 milionů korun ročně.
Martina Sáblíková, Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec už získali 500 000 korun. Roman Koudelka, Karolína Erbanová, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Jaroslav Soukup 210 000 Kč, další částky jsou v plánu na podzim. Mezi olympijské talenty, stipendisty byli vybráni Petra Nováková, Dominik Dvořák a Michal Krčmář.
Ačkoli sportovci získávali nadstandardní podporu nebo olympijská stipendia již v minulosti, tentokrát je projekt výrazně komplexnější. „Podporujeme medailisty z olympijských her a mistrovství světa, medailisty z dalších akcí, olympijské talenty. Naděje pro olympijské hry v Pchjongčchangu již dostaly první část letošní podpory, další kolo chystáme na podzim. Připravuje se také podpora pro letní sportovce tak, aby ji mohli využívat po celý olympijský cyklus, nejen krátce před olympijskými hrami,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
„Ale nejen to, významná část peněz jde na vědecký vývoj. Vedle úžasné podpory od ministerstva školství v rámci projektu také využíváme peníze od Mezinárodního olympijského výboru a od partnerů ČOV, konkrétně Sazky a Pilsner Urquell,”dodal.
Finanční podpora bude sloužit sportovcům napříč svazy a řeší klíčová témata pro individuální i týmové sporty. Letní i zimní reprezentanti se nyní potkali na třídenním Top campu v hotelu Imperial v Karlových Varech.
Vědecký a lékařský servis, který bude řešit širší problémy, je jedním z klíčových kroků, jak se vyrovnat světové konkurenci a ovlivnit ty nejmenší detaily sportovního výkonu.
„Nejdůležitější je finanční podpora, kterou dáváme sportovcům, z níž si jednotlivé týmy berou peníze na to, co opravdu potřebují. Jenže pak jsou věci, které se nedají řešit jinak, než že na nich bude spolupracovat víc svazů. Nejde ani tak o peníze, ale o personální zajištění a možnost dostat se k těm nejlepším odborníkům v Česku nebo v zahraničí,“ řekl sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.
„Pro nás je teď vzhledem k časovým posunům na dalších olympijských hrách velice aktuální třeba aklimatizační problematika, ať už jde o organizaci aklimatizačních kempů nebo vyloženě o problematiku spánku,“ připomenul.
Oboje spolu souvisí. A tak podporované týmy, které vyrazí na aklimatizační kempy, dostanou od odborníků rozpis přesného spánkového režimu. „To nám pomůže i z hlediska dat v přípravě kempů a hlavně před soutěžemi. Řešíme i takové detaily, že se sportovci nemají dívat před spánkem do obrazovek, protože modré světlo narušuje aklimatizaci. Proto by měli čtyři hodiny před spánkem nosit oranžové brýle. To jsou záležitosti, díky kterým se pak sportovec nebude potácet v mdlobách na tréninku před akcí deset dní, ale třeba jen pět nebo tři, což je velký rozdíl. Podobných sportovně-medicínských nebo sportovně-technických záležitostí chystáme víc,“ přidal zajímavý detail Doktor.
Aklimatizace je důležitým tématem i pro trojnásobnou olympijskou vítězku v rychlobruslení Martinu Sáblíkovou. „Na mě působí časový posun hodně. Když jezdíme do Kanady nebo do Asie, jsme tam pravidelně tak deset až čtrnáct dní předem. Pátý a sedmý den bývá kritický. Oranžové brýle jsem neznala, ale pro výkon by se mělo vyzkoušet všechno, co se dá,“ uvažuje.
Podporu, kterou získává v projektu Top team, využívá pro vysokohorskou přípravu. Doby, kdy v italském Collalbu bydlela v promrzlém domě, jsou už dávno pryč. „Ale když tam trénujeme na biku, jezdím okolo toho domu ráda. Člověk vzpomíná na to, jak krušné byly začátky, ale mělo to něco do sebe. Každopádně teď si tam můžu dovolit delší pobyt v pohodlí.“