Sáblíková postříbřila mistrovství světa a ještě čeká její parádní pětka

Sáblíková postříbřila mistrovství světa a ještě čeká její parádní pětka

Ze tří světových šampionátů tohoto týdne, kde usilují naši sportovci o nejlepší umístění, „zazvonila“ nejvíc čtvrteční rychlobruslařská trojka v nizozemském Heerenveenu. A na ní stříbrná melodie fenomenální Martiny Sáblíkové. Co o ní pověděla?

 

„Mám obrovskou radost, vždycky jsem tu byla třikrát čtvrtá na trojku a teď stříbro,“ komentovala čtvrtý závodní program (po mistrovství Evropy a dvou světových pohárech) na stejné dráze Thialf v Heerenveenu, kam poslal elitní rychlobruslaře covid-19.

„Myslela jsem si nejdřív, že si Ragne Wiklundová, se kterou jsem vyrazila do rozjížďky, spletla trať, že se rozjela na patnáctistovku. Školila mě teda pěkně, co jsem od ní dostávala. Ale pomohla mi, že jela přede mnou a to mě nutilo zabrat a předjet ji v závěru. Jsou to dvě desetinky v cíli (přesně 1,92, pozn. aut.), nebo já už ani nevím kolik…,“ popisovala svoji jízdu. Ale za ní nastoupily ještě favorizované Schoutenová s Vorobinovou. „Tak jsem si jen pomyslela: teď jsem o desetinu druhá, hlavně, abych nebyla nakonec o tu desetinu čtvrtá… Za čas a za to všechno jsem nakonec moc ráda,“ vydechla si.

Časomíra ji ukázala 3:58,57, jak je spokojená? „Na ten čas jsem upřímně ani neměla čas myslet. Ani jestli mě něco bolí. Jen jsem chtěla poslední dvě tři kola něco udělat s tou ztrátou. Přemýšlela jsem, že musím jen dojet technicky co nejlíp do cíle.“ Vzápětí se ale znovu zaradovala: „ Byl to skvělý závod, úplně jiný než všechny dosavadní tady. S krásným koncem. Ani nemám slov. Těch pět týdnů tady bylo hodně těžkých. Bronz z Evropy a stříbro z trojky je pro mě splněným snem.“

Těsně před ní navíc zajela Nizozemka De Jongová skvělý čas 3:58,57… „To, co zajela a pak s tím vyhrála, jsem tu já nikdy předtím nejela. Chtěla jsem jen technicky, u čáry, abych splnila všechno, co bylo třeba, a mohla si říct, že jsem udělala maximum. Nenapadlo mě, že bych ten čas mohla atakovat. Když jsem dojela a viděla, co se podařilo, jen jsem vrtěla hlavou: To snad není možný,“ vykládala už s úsměvem.

Její 30. medaile z mistrovství světa (21-8-1), v součtu na jednotlivých tratích i víceboji, znovu upevnila pozici mezi největšími postavami rychlobruslařské historie. „Vlastně jsem to ani nevěděla,“ usmála se skromně. „Každá další medaile je pro mě další obohacení kariéry. Už ji beru nad plán. Dosáhla jsem všeho. Ale když vidím, že můžu ještě ve třiatřiceti soupeřit s nejlepšími, baví mě to a naplňuje. Přibyla další placka, nemám slov. Jsem moc ráda a užívám si to.“

Mistrovství světa pro ni končí až v neděli na její nejlepší pětikilometrové trati – tu i při jediné letošní příležitosti na evropském šampionátu vyhrála „To už bude zase jiná kapitola, nemám na ni teď pomyšlení. Bude to zase jiný závod s jinýma holkama. Některá pojede jen pětku, někomu se trojka nepovedla a bude chtít vytěžit maximum. Bude to jiný. Bude to těžký. Teď už ale jedu každopádně domů maximálně spokojená,“ netrápí se očekáváním.

foto: archív